Wybierasz audytora? Najpierw sprawdź, czy spełnia tych 5 podstawowych kryteriów
Piotr Bober
25 kwietnia 2016, 10:32·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 kwietnia 2016, 10:32Zanim podejmiemy decyzję i wybierzemy dla swojej firmy audytora lub ich cały zespół, zawsze powinniśmy mieć na uwadze przynajmniej pięć podstawowych kryteriów, na podstawie których dokonamy ostatecznej selekcji. Jakich?
Weryfikacja sprawozdania finansowego firmy przez biegłego rewidenta jest niezmiernie istotna ze względu na to, że uwiarygadnia informacje dotyczące badanego przedsiębiorstwa. W związku z tym szczególnie ważny staje się wybór podmiotu, który ją przeprowadzi. Na co powinien więc zwrócić uwagę organ nadzorczy bądź właściciel firmy przy wyborze audytora, by mieć pewność, że wyda on niezależną i bezstronną opinię?
Po pierwsze: doświadczenie zespołu audytorskiego – Liczba lat przepracowanych w zawodzie wraz z umiejętnościami zdobytymi przy analizie sprawozdań pozwalają biegłemu zrozumieć różnorodne mechanizmy funkcjonowania przedsiębiorstw, poznać bliżej zróżnicowane standardy raportowania oraz zasady i rozwiązania właściwe dla danej branży. Zawsze warto zainteresować się więc praktyką firmy audytorskiej, a w razie potrzeby poprosić o referencje. Dodatkowym atutem może być posiadanie przez biegłego zagranicznych uprawnień księgowych (np. ACCA).
Po drugie: znajomość branży – Kryterium to można uznać za ściśle powiązane z doświadczeniem zdobytym przez firmę audytorską. Zorientowanie w branży, w której działalność prowadzi badany podmiot, nie pozostaje bez znaczenia podczas oceny sprawozdania finansowego, pozwala bowiem lepiej zrozumieć specyfikę funkcjonowania tego przedsiębiorstwa, procesy w nim zachodzące, a także strukturę aktywów, pasywów czy poniesionych w danym okresie kosztów.
Po trzecie: standard usługi audytorskiej – Składają się na nią: dotrzymanie ustalonego wcześniej terminu wydania opinii, jakość przekazywanych danych, sposób komunikacji, a także podejście do klienta. W szczególności w przypadku spółek publicznych trzymanie się określonych dat przy badaniu sprawozdania finansowego jest niezwykle ważne. Stąd też audytor powinien już na wstępie ustalić i skonsultować z przedsiębiorstwem poszczególne etapy oraz harmonogram wykonywanych przez niego działań. Biegły powinien też w sposób ciągły informować o stopniu zaawansowania prac, ewentualnych opóźnieniach czy też o obszarach wymagających naniesienia poprawek. Dla przygotowania dobrej jakościowo opinii niezwykle istotna jest współpraca i komunikacja pomiędzy badaną jednostką a zespołem audytorskim.
Biegły powinien więc uczestniczyć w spotkaniach z kluczowymi osobami w przedsiębiorstwie, a także pozostawać w stałym kontakcie z księgową. Bez tego niemożliwe jest zrozumienie badanego podmiotu oraz skonsultowanie problemów i zagrożeń. Zwieńczeniem pracy całego zespołu audytorskiego powinny być przejrzyście zaprezentowane, dobre jakościowo raporty wraz z wnioskami oraz propozycją działań mogących usprawnić funkcjonowanie firmy. Warto o te wszystkie kwestie dopytać jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.
Po czwarte: poziom współpracy z ekspertami pokrewnych dziedzin (podatki, finanse, systemy IT, controlling) – By fachowo przeprowadzić badanie sprawozdania finansowego, należy niekiedy skonsultować obszar problemowy ze specjalistą. Sytuacje wymagające zaczerpnięcia dodatkowej opinii to np. niezgodność umowy spółki z kodeksem spółek handlowych, problem z rozliczeniem skomplikowanych transakcji czy wycena zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W przypadku rozbudowanych podmiotów posiadających kapitał zagraniczny oprócz znajomości zasad raportowania według standardów międzynarodowych niezbędne może okazać się również wsparcie fachowców nie tylko z różnych dziedzin, ale i z różnych stron świata. Dlatego sprawdźmy, czy nasz przyszły rewident i jego zespół będzie mógł wesprzeć nas także w tych obszarach.
Po piąte: relacja cena do jakości – Na to kryterium wpływ mają wszystkie przytoczone powyżej kwestie. Należy więc podkreślić, że honorarium audytora nie powinno stanowić jedynego argumentu dla podjęcia decyzji o jego wyborze. Często bowiem bardzo niska cena wiąże się z ubogą jakość działań i przygotowanej przez biegłego opinii. Dlatego najpierw warto zapoznać się z średnią ceną, jaką należy zapłacić za badanie podobnej skali przedsiębiorstwa na rynku, a następnie porównać z przedstawioną nam ofertą audytu.
Dr Piotr Bober - prezes firmy konsultingowej WFY Group.
Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz pracownik naukowy UEP w Katedrze Zarządzania i Analizy Zasobów Przedsiębiorstwa. Biegły Sądowy Sądu Okręgowego w Poznaniu z dziedziny ekonomii.
Jego zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół zasobów przedsiębiorstwa oraz ryzyka w działalności gospodarczej. Wykładowca przedmiotów z obszaru Rachunkowości i Finansów Przedsiębiorstw. Prowadzi szkolenia i wykłady autorskie na temat zarządzania finansami, rachunkowości finansowej i zarządczej oraz prywatyzacji i metod wyceny przedsiębiorstw. Autor szeregu publikacji z zakresu finansów i ekonomii m.in. dla wydawnictw FORUM i INFOR. Współautor szkoleń dla doradców z zakresu tworzenia biznesplanów.
Od 1994 r. aktywnie uczestniczy w praktyce gospodarczej. Współpracuje jako doradca oraz jako ekspert w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw, budowania strategii oraz zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Autor licznych opinii i ekspertyz dla instytucji państwowych i podmiotów prywatnych.