Ten materiał nie zatrzymuje kul. On je unicestwia. Nowy materiał kuloodporny, wynaleziony i przetestowany przez badaczy z Uniwersytetu North Carolina wydaje się mieć wręcz cudowne właściwości.
Na umieszczonym przez badaczy w sieci video można zobaczyć, jak kula kalibru 7,62 milimetra rozpryskuje się tuż po uderzeniu w płat nowego tworzywa opracowanego przez Amerykanów. Płyta została wykonana z kompozytów, określanych skrótem CMF, które są zarówno lżejsze, jak i twardsze od dotychczasowych pancerzy. Absorbują one energię pocisku, doprowadzając go do rozpadu.
Afsaneh Rabiei – profesor inżynierii z Karoliny Północnej, który jest twórcą nowej technologii – spędził kilka ostatnich lat, niestrudzenie łącząc materiały ceramiczne, kevlar i CMF w specjalnym mieszalniku. Pod względem budowy, jego pancerz odwzorowuje to, z czym mamy do czynienia w świecie przyrody: pancerze węży, ryb, elementy budowy ciał motyli. Pod względem technologicznym zaś – nie ma sobie równych.
- Możemy zatrzymać kule pancerzem, mającym mniej niż cal grubości – podkreśla Rabiei. Użyty w demonstracyjnym video materiał miał nieco mniej niż 8 mm grubości.
Płyty z CMF zapewne znajdą zastosowanie nie tylko w branży ochroniarskiej czy wojsku. Badacze sugeruje też użycie tego tworzywa w przemyśle kosmicznym, motoryzacyjnym, budownictwie. Tworzywo wytrzyma nie tylko kule, ale i bardzo wysokie temperatury. Nie przepuszcza też promieni rentgenowskich czy radiacji neutronowej.