Nowy polski samochód z Mielca – ELV001, rozpędza się od 0 do 100 kilometrów na godzinę w zaledwie 6 sekund. Co więcej, jest bardzo ekonomiczny w działaniu, ponieważ według zapewnień jego twórców, pokonanie dystansu 100 kilometrów będzie kosztować kierowcę zaledwie 4 złote. Dzięki temu, że auto nie spali ani kropli paliwa, gdyż jest pojazdem elektrycznym.
Wskrzeszenie polskiej motoryzacji
ELV001 to ekologiczny czteroosobowy samochód, którym można na jednym ładowaniu baterii przejechać nawet 150 kilometrów. Ojcem sukcesu powstania prototypu polskiego auta jest Jerzy Czerkies, który był koordynatorem projektu ze strony Agencji Rozwoju Regionalnego MARR w Mielcu.
Pojazd powstał w 20 miesięcy, a niemal 90 proc. jego części pochodzi wyłącznie od producentów z naszego kraju. Za jego wykonanie były odpowiedzialne m. in. takie firmy, jak Leopard z Mielca, a także Car Technology z Krakowa czy Branżowy ośrodek badawczo - rozwojowy maszyn elektrycznych KOMEL z Katowic.
Na razie ELV001 to prototyp. Jego twórcy poszukują inwestora, aby wprowadzić pojazd do seryjnej produkcji. Jednak głównym zamiarem konstruktorów samochodu było nie to, a zapewnienie zleceń polskim producentom części samochodowych.
„Setka” w 6 sekund
Największym atutem ELV001 jest błyskawiczne rozpędzanie się – pojazd o mocy 41 koni mechanicznych jest w stanie osiągnąć prędkość od 0 do 100 kilometrów na godzinę w zaledwie 6 sekund. Jednak maksymalnie najszybciej może pojechać 110 kilometrów na godzinę. Jednak w założeniu twórców ma być ekonomicznym, typowo miejskim autem.
Z kolei jedno ładowanie baterii trwa od 6 do 8 godzin. Pozwala to samochodem z Mielca pokonać dystans do 150 kilometrów. Ponadto ELV001 jest wyposażone w 310-litrowy bagażnik, a także 550-kilogramową ładowność.
Powstanie prototypu ELV001 było możliwe dzięki pozyskaniu przez konstruktorów dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Oprócz pojazdu, stworzono również 200 terminali do ładowania samochodów elektrycznych w takich miastach, jak Kraków, Katowice, Mielec czy Warszawa.