Dr Maglalena Wdowin z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie, pracuje nad stworzeniem materiału, który swoją strukturą przypomina „gąbkę”. Tylko, że zamiast wody, ma przechwytywać z powietrza szkodliwą rtęć, a następnie zatrzymać ją w środku.
Celem projektu, nad którym pod kierunkiem Magdaleny Wdowin będzie pracował zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej, jest przechwycenie szkodliwej rtęci, która wydobywa się z kominów elektrowni. Materiał, który chcą stworzyć uczeni, ma składać się z popiołu lotnego. Jest to odpad, który powstanie w wyniku spalania kopalin, jak np. węgiel.
Popiół lotny dostaje się do powietrza wraz ze spalinami. Jego charakterystyczną cechą jest obecność w składzie krzemionki, która umożliwia powstawanie porowatych struktur. To właśnie dzięki tej właściwości naukowcy chcą stworzyć innowacyjny materiał, który będzie przypominał gąbkę. Ma wchłaniać zanieczyszczenia gazowe pochodzące z rtęci wydobywającej się z kominów elektrowni, a następnie zatrzymywać je w swojej powierzchni.
Ma to być możliwe dzięki połączeniu popiołu lotnego z wodorotlenkiem sodu. Celem naukowców jest pozbycie się ze składu materiału gazów obecnych w spalinach, które obniżałyby jego skuteczność. Takich, jak tlenek siarki, dwutlenek węgla czy tlenki azotu. Jeżeli to się uda, to materiał będzie przechwytywał z powietrza jedynie szkodliwą rtęć. Aby zrealizować to założenie, badacze zastosują w swoim związku takie metale, jak srebro czy żelazo.
W ocenie naukowców materiał, który będzie mógł być w pełni wykorzystywany przez elektrownie, powstanie w ciągu trzech lat. Jego realizacja jest możliwa dzięki pozyskaniu przez Magdalenę Wdowin dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach szóstej edycji Programu Lider.
Celem programu Lider jest aktywizacja środowiska młodych naukowców i wspieranie ich rozwoju, a także zacieśnienie współpracy z biznesem. W szóstej edycji o dofinansowanie starało się 358 młodych naukowców, a ostatecznie wsparcie otrzymało 34 uczonych.