Uczeni z Centrum Nanofotoniki, czyli nauki zajmującej się badaniem światła w nanoskali, które jest zlokalizowane w Instytucie Technologii Elektronowej, pracują nad zostosowaniem podczerwieni, ultrafioletów czy laserów w przemyśle, ochronie środowiska lub medycynie.
Centrum Nanofotoniki prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie wykorzystania laserowych źródeł i detektorów podczerwieni, promieniowania widzialnego i ultrafioletu w półprzewodnikach, laserów z kryształami fotonicznymi czy zastosowaniem biofotoniki w medycynie. Ośrodek korzysta także z bogatych doświadczeń ITE w obszarze optoelektroniki, które wynosi ponad 40 lat.
Technologie opracowywane w Centrum Nanofotoniki są wykorzystywane do wytwarzania zaawansowanych podzespołów do urządzeń używanych przez wojsko, a także w przemyśle, medycynie czy ochronie środowiska. Ośrodkowi zależy na ich komercjalizacji, dlatego ściśle współpracuje z biznesem. Przykładowo z firmą Vigo Systems z Ożarowa Mazowieckiego, która wysyła sprzęt na Marsa – o czym więcej pisaliśmy w INN:Poland, ITE od lat realizuje wspólne projekty badawcze i przedsięwzięcia wdrożeniowe.
Powstanie Centrum Nanofotoniki było możliwe dzięki pozyskaniu przez ITE dofinansowania w kwocie ponad 28,9 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Instytut zajmuje się prowadzeniem badań w zakresie elektroniki oraz fizyki, a także opracowywaniem i wdrażaniem w przemyśle nowoczesnych mikro i nanotechnologii w dziedzinie fotoniki. Główna siedziba ITE znajduje się w Warszawie. Ponadto ośrodek posiada swoje placówki w Krakowie oraz Piasecznie.
Tutaj znajduje się siedziba Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie.
Oprócz Centrum Nanofotoniki, dzięki także pozyskaniu środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ITE powstało Centrum Mikrosystemów i Nanotechnologii Elektronicznych MINTE. W ośrodku działa też Laboratorium Technologii Wielowarstwowych i Ceramicznych LTCC. Łącznie Instytut zatrudnia 294 pracowników.