Firma z Wrocławia opracowała rewolucyjny test na kleszcza. Z nim majówka będzie w pełni bezpieczna

Spółka Amplicon z Wrocławia opracowała jedyny w Polsce test diagnozujący obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.
Spółka Amplicon z Wrocławia opracowała jedyny w Polsce test diagnozujący obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Fot. Materiały prasowe
Wiosną - a szczególnie w czasie długich weekendów, takich jak majówka, kiedy spędzamy wolny czas na łonie natury - hasło „kleszcz” budzi lęk. Te niepozorne stworzenia mogą nas zakazić wieloma chorobami, których leczenie może okazać się długotrwałe, a często nieskuteczne. Jednak zapobiec tej nieprzyjemnej sytuacji może jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie specjalny test diagnostyczny, który pozwala wykryć nawet kilkadziesiąt bakterii czy wirusów przenoszonych przez te owady. Opracowała go firma Amplicon z Wrocławia.


Wyślij kleszcza do laboratorium
Aby ułatwić wykrycie skutków ukąszenia, firma udostępniła na stronie e-kleszcze.pl formularz, za pośrednictwem którego użytkownik może zlecić przeprowadzenie badania. Następnie powinien umieścić kleszcza usuniętego ze skóry w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym i nadać przesyłkę. Jak zapewnia Amplicon, po kilku dniach otrzyma wynik badania na wskazany adres mailowy. Aktualnie spółka z Wrocławia to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce i jedne z nielicznych na świecie, które oferuje opracowany przez siebie test na obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.
Janusz Piechota, prezes Ampliconu

Większość chorób przenoszonych przez kleszcze jest trudna zarówno w diagnozowaniu, jak również w leczeniu. Wpływa na to wiele czynników: niespecyficzne i zmienne objawy, niedoskonałość tradycyjnych metod diagnostycznych. Ze względu na zmiany klimatyczne co roku wzrasta populacja kleszczy oraz wydłuża się ich okres żerowania. Ostatnie zgłoszenia w zeszłym sezonie odnotowaliśmy w listopadzie. Pierwsze doniesienie w tym roku dotarło pod koniec lutego.

Amplicon ściśle współpracuje z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, gdzie - na terenie jego laboratoriów - przeprowadzane są badania na obecność chorób powstałych w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Dlaczego warto przeprowadzić test?
Nie każdy kleszcz jest groźny dla zdrowia
Jak wskazują przedstawiciele Ampliconu, nie każdy kleszcz jest groźny. Około 30-40 proc. z nich zawiera niebezpieczne patogeny. Pozostałe nie są groźne. W przypadku negatywnego wyniku badań, możemy przestać się martwić. Jednak co robić, gdy wynik badania będzie pozytywny?

W przypadku boreliozy najczęściej leczenie polega na profilaktycznej antybiotykoterapii, dzięki czemu chorobę zwalczymy w zarodku. W przypadku pozostałych chorób wywoływanych przez kleszcze, na ogół nie stosuje się profilaktycznego leczenia.

Jednak, gdy po ukąszeniu kleszcza zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, otrzymany wynik badania kleszcza z pewnością pozwoli lekarzowi na postawienie szybszej i prawidłowiej diagnozy oraz na wdrożenie skutecznego leczenia, które uchroni nas przed długotrwałymi powikłaniami i utratą zdrowia.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.