Dolny Śląsk przyciągnął prestiżowego inwestora. W oddalonym o godzinę jazdy od Wrocławia Jaworze koncern Daimler wybuduje fabrykę silników samochodowych, kosztem – co najmniej – dwóch miliardów złotych.
W nowej fabryce będą powstały najnowocześniejsze, czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Znajdzie tam pracę kilkaset osób. O inwestycji poinformowała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, ponieważ inwestycja była finalizowana pod jej nadzorem. Koncern zainwestuje 500 mln euro, co według dzisiejszego kursu daje kwotę 2,19 mld zł.
Decyzja ma doniosłe znaczenie dla samej firmy, ponieważ będzie to pierwsza w Polsce i zaledwie druga na świecie fabryka silników Mercedes-Benz Cars zlokalizowana poza granicami Niemiec.
– Dysponując kilkoma zakładami, możemy elastycznie reagować na zmiany rynkowe. Za zarządzanie siecią fabryk układów napędowych odpowiada główna fabryka w Untertürkheim - wyjaśnił Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars i szef fabryki Mercedesa w Untertürkheim. Niemcy zatrudnią docelowo nawet kilkuset Polaków. Przyszli pracownicy jaworskiej fabryki mają być, jak poinformowała firma, przygotowani do wykonywania swoich nowych zadań poprzez udział w rozbudowanych kursach szkoleniowych.
Decyzję Mercedesa i informację o przyznaniu koncernowi pomocy publicznej przez polski rząd skomentował wicepremier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju. Jego zdaniem, ta decyzja potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne i dobrą kondycję naszej gospodarki.
– To dobry projekt inwestycyjny marki premium, który opiera się na wysoko zaawansowanej technologii – powiedział wicepremier. – Na takich przedsięwzięciach nam zależy i będziemy pracować nad tym, aby było ich jak najwięcej. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie katalizatorem następnych dobrych przedsięwzięć, które zwiększają innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki – mówił Morawiecki.
Dla Morawieckiego inwestycja ma dodatkowe znaczenie, również dla rozwoju współpracy polsko-niemieckiej. – Ma ona też wymiar symboliczny, bo w tym roku obchodzimy 25-lecie zawarcia traktatu o współpracy z 1991 roku – dodał premier.
Nowa fabryka jest jednym z elementów realizacji planu Daimlera, zakładającego odzyskanie pierwszego miejsca w rankingu producentów samochodów luksusowych.
78 tys. pracowników na całym świecie
Mercedes posiada w Niemczech kilka zakładów. Główna fabryka działa w Untertürkheim, poza tym działają jeszcze fabryki w Berlinie, Hamburgu, Kölledzie. Poza Niemcami zakład w Rumunii produkuje skrzynie biegów, przedsiębiorstwo joint venture BBAC w Pekinie wytwarza silniki na rynek chiński. W ramach strategicznej współpracy koncernu Daimler z aliansem Renault-Nissan firma Infiniti produkuje czterocylindrowe jednostki benzynowe w swojej fabryce w Decherd w stanie Tennessee (USA).
Sam Mercedes-Benz Cars Operations produkuje samochody osobowe w 26 lokalizacjach na całym świecie, zatrudnia 78 tysięcy pracowników. W ubiegłym roku oddział osobowych Mercedesów - Mercedes-Benz Cars - wyprodukował ponad 2 mln samochodów marek Mercedes-Benz i smart.