Erytrytol uważany jest przez dietetyków za jeden z najlepszych zamienników cukru. Polecany cukrzykom ze względu na niski indeks glikemiczny, jest też dobry na odchudzanie, bo zawiera znikomą ilość kalorii. Nie powoduje próchnicy i nie przyczynia się też do rozwoju miażdżycy. Erytrytol ma tylko jedną wadę: cenę.
Erytrytol wygląda dokładnie jak cukier. Jeden kilogram erytrytolu kosztuje około 30 zł, podczas gdy cukier jest ponad 10 razy tańszy. Średnia cena kilograma cukru w Biedronce to 2,69 zł. Dodajmy jeszcze, że jeśli naprawdę przyzwyczailiśmy się do smaku cukru, to erytrytol idealnie go „udaje”, ale trzeba go użyć około dwa razy więcej, co dodatkowo winduje jego cenę.
Erytrytol należy do grupy alkoholi polihydroksylowych. To związki, które odznaczają się niską zawartością energetyczną. W naturze występuje w pyłkach kwiatów, owocach czy grzybach kapeluszowych. Ale ten dostępny w sklepach nie jest pozyskiwany z tych produktów. Najczęściej jest syntezowany przez drożdże Yarrowia lipolytica Wratislavia z gliceryny odpadowej. Drożdże te występują w glebie i np. majonezie, margarynie i serach pleśniowych. Z kolei gliceryna odpadowa powstaje m.in. przy wytwarzaniu biopaliw.
– Erytrytol to całkowicie bezpieczny słodzik. Zawsze kupuję go mojemu tacie, który jest cukrzykiem. Ma smak nieodróżnialny od smaku cukru, mało tego, powoduje jeszcze po spożyciu przyjemne, orzeźwiające uczucie chłodu w ustach – mówi w rozmowie z INN:Poland dietetyk Karolina Łajdecka.
– Jego minusem jest to, że jest drogi. I jeśli, przykładowo, słodzimy jedną łyżeczką cukru, to słodzika musimy użyć dwie łyżeczki. Poza tym ma same zalety: mogą go w rozsądnych ilościach spożywać dzieci, bo nie powoduje próchnicy. Skutecznie też wspomaga odchudzanie. Chroni przed działaniem tzw. wolnych rodników, które mogą powodować miażdżycę – kontynuuje Łajdecka.
Innym ciekawym przykładem słodzika, którym warto zastąpić cukier, jest ksylitol. Jest naturalnego pochodzenia, otrzymuje się go z drewna brzozy. Ma działanie przeciwpróchnicze, jest również zalecany diabetykom.
Dobrym wyborem zamiast cukru może być też izomalt, syntetyczny słodzik, który także nie powoduje próchnicy i jest niskokaloryczny. Zwykle dodawany jest do bezalkoholowych napojów, dietetycznych produktów mlecznych czy soków o obniżonej kaloryczności.