Konkurs wysokich lotów. NCBR przeznaczy 50 mln zł na innowacyjne bezzałogowce

NCBR dofinansuje budowę bezzałogowców w ramach programu „INNOSBZ".
NCBR dofinansuje budowę bezzałogowców w ramach programu „INNOSBZ". Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Rusza nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) – „INNOSBZ”, którego celem jest wsparcie innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle systemów bezzałogowych (SBZ). W pierwszej edycji tego konkursu, przedsiębiorcy mają szansę na dofinansowanie prac badawczych nad cywilnymi, bezzałogowymi statkami i platformami oraz związanymi z nimi technologiami. Wnioskodawcy powalczą o łączną pulę 50 mln złotych.


Nauka i biznes będą się wspierać
Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Nauka i biznes powinny stale się wspierać i uzupełniać, by wspólnie napędzać naszą gospodarkę. Dzięki współpracy przedsiębiorców z rodzimymi naukowcami polski przemysł staje się bardziej innowacyjny. Rezultaty programów sektorowych NCBR - takich jak ogłoszony właśnie „INNOSBZ” - pokazują, że w kooperacji tych środowisk drzemie duży potencjał rozwojowy. Polacy, ze swoim doświadczeniem badawczym i wiedzą w zakresie cywilnych systemów bezzałogowych, mają szansę zostać liderem innowacyjnych przemian na rodzimym i zagranicznym rynku.

Bezzałogowce znad Wisły
Do konkursu „INNOSBZ” mogą przystąpić przedsiębiorcy lub konsorcja składające się wyłącznie z firm. NCBR planuje przeznaczyć 35 mln złotych na badania związane z bezzałogowymi statkami powietrznymi klasy mini, VTOL/STOL, krótkiego i średniego zasięgu, MALE i śmigłowcami. Ponadto część tej kwoty wesprze budowę bezzałogowych platform lądowych oraz nawodnych.


Kolejne 15 mln złotych trafi do firm zajmujących się podsystemami, podzespołami i technologiami dla platform bezzałogowych, m.in. producentów sensorów, systemów łączności i sterowania, analizy i przetwarzania obrazów oraz manipulatorów i efektorów, a także do twórców aplikacji przemysłowych.
prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Sterowane zdalnie platformy od kilku lat są wizytówką polskiej nauki i przemysłu, a nasi naukowcy i przedsiębiorcy stale doskonalą się w zakresie budowy systemów bezzałogowych. Rozwój tych technologii może wkrótce stać się narodową inteligentną specjalnością. „INNOSBZ” ma rozbudować, udoskonalić i usprawnić polskie systemy SBZ. Warto inwestować w ich rozwój, bo automatyka to przyszłość zarówno lotnictwa, jak i cywilnych działań wodno-lądowych.

Takiej technologii w Polsce jeszcze nie było
Obecnie głównym problemem sektora SBZ jest rozproszenie i brak współdziałania w zakresie rozwoju najważniejszych technologii niezbędnych dla budowy systemów bezzałogowych. Program sektorowy „INNOSBZ” pozwoli zintegrować ten potencjał oraz umożliwi zbudowanie łańcuchów współpracy.

Największe wyzwanie programu to rozwój platformy Bezzałogowego Statku Powietrznego (BSP) w klasie MALE – technologii, która nigdy dotąd nie była rozwijana w Polsce. „INNOSBZ” jest odpowiedzią na potrzeby przemysłu i powstał na wniosek WB Electronics w imieniu Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezzałogowych (PPTSBZ).


– Przez kilkanaście ostatnich lat polscy przedsiębiorcy i naukowcy ugruntowali się w przekonaniu, że bezzałogowce to nie tylko inspirująca przygoda inżynierska, ale również dobry i perspektywiczny biznes. Dziś możemy śmiało mówić o faktycznie istniejącym sektorze przemysłowym i usługowym w zakresie tych systemów – mówi Piotr Wojciechowski,
reprezentujący PPTSBZ prezes WB Electronics.
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł