Półmrok, zaułek, zakapior w ciemnym ubraniu. Bać się, czy nie? Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej chcą ułatwić ocenę sytuacji w takich przypadkach, przynajmniej specom od bezpieczeństwa i monitoringu wizyjnego. Opracowywany w Krakowie projekt HEIMDAL ma pomóc wykryć niebezpieczne narzędzia w porę.
HEIMDAL ma być zintegrowanym, gotowym do wdrożenia systemem wykrywania niebezpiecznych narzędzi. Chodzi o broń palną, noże czy maczety. System nie podejmuje żadnych decyzji – sygnalizuje zagrożenie osobom obsługującym monitoring i pozostawia im wolną rękę w podejmowaniu dalszych działań.
Stworzony na AGH system ma automatycznie identyfikować broń – i dzięki specjalnym algorytmom już obecnie potrafi odróżnić, przykładowo, pistolet od parasola. Kamery systemu rozpoznają niebezpieczne narzędzia – i zaznaczają je na ekranie odrębnym, kontrastowym kolorem.
W ramach projektu powstać mają algorytmy pracujące w paśmie widzialnym, podczerwieni (IR) oraz na obrazie termograficznym, z użyciem kamer o obiektywach szerokokątnych i kamer ruchomych PTZ. System będzie zbudowany w oparciu o niewielką i niedrogą platformę obliczeniową, fizycznie podłączana w nieinwazyjny sposób do istniejących już systemów cyfrowego monitoringu wizyjnego. Prace skupiają się na prawidłowym rozpoznawaniu różnego rodzaju broni palnej i białej – oraz na tym, by system wykrywał zagrożenia również w kompletnych ciemnościach. Na ich efekty przyjdzie jednak jeszcze poczekać – realizacja projektu zaczęła się w styczniu br., a zaplanowana jest na kolejne 28 miesięcy.
Pracami kieruje dr inż. Michał Grega, naukowiec z Katedry Telekomunikacji Wydziały Informatyki, Elektroniki i Telekomunikazcji. Partnerują mu inni pracownicy katedry: mgr inż. Piotr Guzik, mgr inż. Andrzej Matiolański, mgr inż. Krzysztof Rusek oraz student Wydziału, Paweł Donath. Pracują oni dzięki sięgającemu sumy ponad miliona złotych dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udzielonym w ramach konkursu „Lider”.