Ulice bezpieczne, jak nigdy dotąd. Dzięki badaczom z krakowskiej AGH!

Dotychczasowe efekty działania systemu HEIMDAL.
Dotychczasowe efekty działania systemu HEIMDAL. Fot. Materiały prasowe
Półmrok, zaułek, zakapior w ciemnym ubraniu. Bać się, czy nie? Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej chcą ułatwić ocenę sytuacji w takich przypadkach, przynajmniej specom od bezpieczeństwa i monitoringu wizyjnego. Opracowywany w Krakowie projekt HEIMDAL ma pomóc wykryć niebezpieczne narzędzia w porę.


HEIMDAL ma być zintegrowanym, gotowym do wdrożenia systemem wykrywania niebezpiecznych narzędzi. Chodzi o broń palną, noże czy maczety. System nie podejmuje żadnych decyzji – sygnalizuje zagrożenie osobom obsługującym monitoring i pozostawia im wolną rękę w podejmowaniu dalszych działań.

Stworzony na AGH system ma automatycznie identyfikować broń – i dzięki specjalnym algorytmom już obecnie potrafi odróżnić, przykładowo, pistolet od parasola. Kamery systemu rozpoznają niebezpieczne narzędzia – i zaznaczają je na ekranie odrębnym, kontrastowym kolorem.

W ramach projektu powstać mają algorytmy pracujące w paśmie widzialnym, podczerwieni (IR) oraz na obrazie termograficznym, z użyciem kamer o obiektywach szerokokątnych i kamer ruchomych PTZ. System będzie zbudowany w oparciu o niewielką i niedrogą platformę obliczeniową, fizycznie podłączana w nieinwazyjny sposób do istniejących już systemów cyfrowego monitoringu wizyjnego. Prace skupiają się na prawidłowym rozpoznawaniu różnego rodzaju broni palnej i białej – oraz na tym, by system wykrywał zagrożenia również w kompletnych ciemnościach. Na ich efekty przyjdzie jednak jeszcze poczekać – realizacja projektu zaczęła się w styczniu br., a zaplanowana jest na kolejne 28 miesięcy.


Pracami kieruje dr inż. Michał Grega, naukowiec z Katedry Telekomunikacji Wydziały Informatyki, Elektroniki i Telekomunikazcji. Partnerują mu inni pracownicy katedry: mgr inż. Piotr Guzik, mgr inż. Andrzej Matiolański, mgr inż. Krzysztof Rusek oraz student Wydziału, Paweł Donath. Pracują oni dzięki sięgającemu sumy ponad miliona złotych dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udzielonym w ramach konkursu „Lider”.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł