W wielkim stylu polska Pesa wyjedzie na niemieckie tory

Szef Pesy, Tomasz Zaboklicki, powiedział, że uzyskanie homologacji dla Linka to dla bydgoskiego zakładu i całego przemysłu kolejowego w Polsce historyczny moment.
Szef Pesy, Tomasz Zaboklicki, powiedział, że uzyskanie homologacji dla Linka to dla bydgoskiego zakładu i całego przemysłu kolejowego w Polsce historyczny moment. Fot. pesa.pl
Historyczny moment dla polskiego przemysłu kolejowego wydarzył się w… niemieckim urzędzie kolejowym. Wydał on zezwolenie, które dopuściło do ruchu po niemieckich torach polskie pociągi pod nazwą Link, które Pesa produkuje w Bydgoszczy. To pierwszy polski pociąg, który dostał niemiecką homologację.


Niemcy przebadali polskie pociągi z okazji zakupów, jakie zrobiła w Pesie niemiecka spółka Niederbarniemer Eisenbahn. NEB kupiła dziewięć pociągów: siedem dwuczłonowych i dwa trzyczłonowe. Będą one często wracać do kraju, ponieważ będą jeździły na trasie między Berlinem a Kostrzynem i to już od początku lipca. O sukcesie bydgoskich Linków i Pesy pisze Gazeta Wyborcza.
Szef Pesy, Tomasz Zaboklicki, powiedział, że to dla bydgoskiego zakładu i całego przemysłu kolejowego w Polsce historyczny moment. – Zezwolenie na jazdę po niemieckich torach to było trudne wyzwanie. Zespół homologacyjny, który nad tym pracował, ma powód do dumy – stwierdził, cytowany przez GW. Dodał, że Pesa jest teraz jak reprezentacja Polski, weszli do mistrzostw.

Jak informuje Pesa, 85 proc. sprzedanych do Niemiec pojazdów to produkcja polska. Z Pesą ogólnie współpracuje 1800 firm, przy tych Linkach pracowało 311, z czego 263 to firmy polskie.

Pesa odtrąbiła sukces, jednak nie zasypia gruszek w popiele, następnym klientem będzie sama Deutche Bahn, która zamówiła aż 71 Linków. Spółki kończą już dopełniać formalności i proces homologacji. Trójczłonowy Link zakończył już badania w Gorlitz i przechodzi testy w Żmigrodzie. Na tym samym torze doświadczalny Instytutu Kolejnictwa, na którym testowano Pendolino.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Od spalonej wątróbki do wynalezienia internetu. Fascynujący życiorys Paula Barana
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili