Konie potrafią się z nami komunikować! Badacze dowiedli ich wyjątkowych w świecie zwierząt umiejętności

O co chodzi? - pytają zapewne te wierzchowce.
O co chodzi? - pytają zapewne te wierzchowce. Fot. 123rf.com
Przez lata naukowcy byli święcie przekonani, że poza człowiekiem na Ziemi żyją jedynie nieliczne gatunki zdolne do analizowania informacji i kojarzenia abstrakcyjnych powiązań. Zakładano, że takie zdolności mają jedynie delfiny i niektóre psy czy małpy. Teraz okazuje się, że przez tysiące lat żyjemy obok gatunku, który – gdybyśmy poświęcili mu wystarczająco wiele czasu – również potrafi nam wiele powiedzieć.


Grupa naukowców z Norweskiego Instytutu Weterynarii skupiła się na prostej komunikacji między końmi a ludźmi: celem eksperymentu było doprowadzenie do sytuacji, w której konie będą w stanie przekazać ludziom, czy chcą zostać przykryte czy nie – rzecz w Norwegii bardzo istotna.

- Myślę, że nasze badania przyczyniają się do zwiększenia wiedzy o umiejętnościach kognitywnych koni, o tym, czego są w stanie się nauczyć i w jaki sposób myślą – podkreślała dr Cecile Mejdell, która kierowała projektem.

Dla 23 zwierząt uczestniczących w projekcie wymyślono specjalny system pracy. Najpierw nauczono je zbliżać się do tablicy powieszonej na płocie i dotykania jej pyskiem. Potem starano się wpoić koniom proste rozróżnienia: kreska pozioma – przykrycie nałożone; kreska pionowa – przykrycie zdjęte; pusta tablica – bez zmian. Ostatecznie doprowadzono do sytuacji, w której konie zaczęły kojarzyć kreski (lub ich brak) z poszczególnymi czynnościami (lub brakiem zmian).

Ostatecznie, konie były w stanie samodzielnie inicjować postępowanie z nakryciami. Ewidentnie podczas chłodnej lub deszczowej pogody wybierały nałożenie przykrycia oraz zdjęcie go, gdy pogoda stawała się cieplejsza. Podejmowały decyzje nie na podstawie marchewek, którymi nagradzano je, przyzwyczajając do tablic – lecz z własnej inicjatywy.


Co więcej, według norweskich naukowców cały proces nie był wcale czasochłonny: umiejętność wskazywania właściwych tablic konie posiadły w ciągu dwóch tygodni, trenując zaledwie kwadrans dziennie.

Źródło: BBC

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili