Człowiek to złożona istota, podejmująca skomplikowane decyzje? Skądże. Są tylko cztery typy osobowości

Są tylko cztery typy ludzkich osobowości - twierdzą hiszpańscy badacze.
Są tylko cztery typy ludzkich osobowości - twierdzą hiszpańscy badacze. Fot. 123rf.com
Takie są konkluzje badań przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców z madryckiego Universidad Carlos III wraz z kolegami z uczelni w Barcelonie, Zaragozie oraz Rovila i Virgili. Poddali oni 541 osób intensywnym testom, w trakcie których badani musieli zmierzyć się z rozmaitymi dylematami społecznymi, mogąc też wybrać opcję współpracy lub sporu z innymi, by rozwiązać problem.


W efekcie autorzy eksperymentu doszli do wniosku, że istnieją zaledwie cztery typy ludzkiej osobowości, do których z powodzeniem można by zaklasyfikować niemal wszystkich ludzi. Kategorie te to „optymiści”, pesymiści”, ludzie „ufni” i „zazdrośnicy”. Z czego ta ostatnia grupa jest największa: do niej badacze zaliczyli niemal co trzecią z badanych osób. W pozostałych trzech umieścili mniej więcej po 20 proc. uczestników eksperymentu.


Przykładowy dylemat: uczestnicy mogą zapolować na jelenia lub królika. Na pierwsze zwierzę można polować tylko „dwójkami”, na drugie – wyłącznie w pojedynkę. Zazdrośnicy i pesymiści wybierali królika: pierwsi ze względu na to, że przynajmniej nie wrócą z polowania z pustymi rękami i nie będą gorsi od innych, drudzy – bo królik to pewniejszy łup. Z kolei optymiści i osoby „ufne” wybierały jelenia: bo to najlepsza opcja dla obu łowców, a osoby „ufne” liczyły na współpracę.


Uczestników prosiliśmy o działanie w parach, te pary się zmieniały – opowiadał o tym, w jakich warunkach funkcjonowali uczestnicy jeden z autorów badania profesor matematyki Anxo Sanchez. – Najlepszą opcją było zatem współpracować, albo stawiać opór lub zdradzić – dorzucał. – Rezultaty naszych działań przeczyły pewnym teoriom – uzupełniał Yamir Moreno, inny naukowiec zaangażowany w projekt. – Choćby tej, że ludzie działają racjonalnie – kwitował.


Po spotkaniach z uczestnikami eksperymentu badacze opracowali algorytm komputerowy, który uporządkował zebrane wyniki i stworzył cztery – wspomniane wyżej – grupy, do których przypisano uczestników.

Pozostaje naturalnie pytanie o piątą, najmniejszą grupę: obejmującą około 10 procent uczestników. Algorytm nie był w stanie ich przyporządkować. Hiszpańscy badacze są zdania, że to jest właśnie grupa prawdziwych indywidualistów, nieprzystających do schematów. Co więcej, jak podkreślają autorzy eksperymentu, komputer mógł stworzyć dłuższą listę kategorii, a jednak wybrał tylko wyliczone wyżej cztery. Cóż, najwyraźniej jednak ludzkość jest do bólu przewidywalna.

Napisz do autora: mariusz.janik@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.