Nowy, "średniowieczny" sposób na rekrutację przyniósł niespodziewany efekt. Kandydaci nadesłali ponad 600 zgłoszeń

Kandydaci dostawali nietypowe zadania, w których musieli się odnaleźć
Kandydaci dostawali nietypowe zadania, w których musieli się odnaleźć wybierzpasje.pl

Wyobraź sobie, że idziesz na rozmowę o pracę, a pani z HR-u przebrana w średniowieczny strój zwraca się do Ciebie per „Kasztelanie”. Nie ma oklepanych pytań, trafiasz za to w sam środek historycznej scenki. U musisz sobie poradzić. Tak właśnie wyglądała rekrutacja załogi do nowego hotelu w Krakowie.

Sieć Orbis otwierając nowy hotel Mercure Kraków Stare Miasto, szukała ludzi otwartych i pełnych pasji. Doświadczenie kandydatów było mniej ważne, niż ich osobowość. Liczyła się spontaniczność i naturalność. Dlatego firma zdecydowała postawić się na nietypową formę pozyskania pracowników.

Kandydaci przede wszystkim musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia w nietypowej sytuacji i szybkiego rozwiązania niespodziewanego problemu. Według Orbisu to właśnie ta umiejętność jest kluczowa dla pracowników hotelu. Stają oni często przed nietypowymi sytuacjami w kontakcie z klientem. Muszą więc potrafić szybko rozwiązać napotkany problem, często w niestandardowy sposób.


Efekty nietypowego procesu rekrutacyjnego są znakomite. Kandydaci nadesłali ponad 600 aplikacji. Na rozmowy przyszło 250 zaproszonych osób. Zatrudniono 45 pracowników, czyli całą załogę.
Źródło: PulsHR

Napisz do autora: tomasz.staskiewicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.