Rolnik z Lubelskiego wyhodował kilogramowego ziemniaka. To jednak pikuś w porównaniu do kartofla z USA

Ziemniaki z Idaho biją rekordy pod względem wagi i wielkości.
Ziemniaki z Idaho biją rekordy pod względem wagi i wielkości. YouTube
Pan Witold Mościcki z miejscowości Ciężkie w województwie lubelskim wykopał ziemniaka, który waży 1,1 kilograma. Okaz został wyhodowany na naturalnym nawozie.


Rodzina państwa Mościckich traktuje jednak ziemniaka wyłącznie jako ciekawostkę. Wkrótce ma trafić na stół. To będzie pewnie obfity obiad.

Wykopany skarb ma wyjątkową wielkość. Przeciętny ziemniak waży ponad 10 razy mniej, a po obraniu zaledwie 70 g. I tak jednak uchodzi za jedno z bardziej kalorycznych warzyw.

Osoba, która waży 70 kg, potrzebuje sześciu minut jazdy na rowerze, by go spalić. Trucht pozwoli spalić ziemniaka w 8 minut, a jazda samochodem – prawie 20 minut.

Natomiast rowerzysta, który zjadłby ziemniaka wyhodowanego przez pana Mościckiego, musiałby pedałować grubo ponad godzinę, by go spalić. Wszystko dlatego, że ubytek miąższu przy tak dużym okazie byłby proporcjonalnie znacznie mniejszy po jego obraniu.

Skarb pana Mościckiego to jednak pikuś w porównaniu do rekordu świata pod względem wagi kartofla. Tegoroczny hit z amerykańskiego Idaho obwożono po wielu stanach. Waży 5,5 tony i ma 3,65 m długości. To odpowiednik mniej więcej 32 tysięcy ziemniaków średniej wielkości.

Źródło: Dziennik Wschodni
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.