Rolnik z Lubelskiego wyhodował kilogramowego ziemniaka. To jednak pikuś w porównaniu do kartofla z USA

Ziemniaki z Idaho biją rekordy pod względem wagi i wielkości.
Ziemniaki z Idaho biją rekordy pod względem wagi i wielkości. YouTube
Pan Witold Mościcki z miejscowości Ciężkie w województwie lubelskim wykopał ziemniaka, który waży 1,1 kilograma. Okaz został wyhodowany na naturalnym nawozie.


Rodzina państwa Mościckich traktuje jednak ziemniaka wyłącznie jako ciekawostkę. Wkrótce ma trafić na stół. To będzie pewnie obfity obiad.

Wykopany skarb ma wyjątkową wielkość. Przeciętny ziemniak waży ponad 10 razy mniej, a po obraniu zaledwie 70 g. I tak jednak uchodzi za jedno z bardziej kalorycznych warzyw.

Osoba, która waży 70 kg, potrzebuje sześciu minut jazdy na rowerze, by go spalić. Trucht pozwoli spalić ziemniaka w 8 minut, a jazda samochodem – prawie 20 minut.

Natomiast rowerzysta, który zjadłby ziemniaka wyhodowanego przez pana Mościckiego, musiałby pedałować grubo ponad godzinę, by go spalić. Wszystko dlatego, że ubytek miąższu przy tak dużym okazie byłby proporcjonalnie znacznie mniejszy po jego obraniu.

Skarb pana Mościckiego to jednak pikuś w porównaniu do rekordu świata pod względem wagi kartofla. Tegoroczny hit z amerykańskiego Idaho obwożono po wielu stanach. Waży 5,5 tony i ma 3,65 m długości. To odpowiednik mniej więcej 32 tysięcy ziemniaków średniej wielkości.

Źródło: Dziennik Wschodni
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.