Polacy ruszają do Czech. U nas poczekasz trzy lata, tam załatwisz z dnia na dzień

Czesi witają Polaków z otwartymi ramionami.
Czesi witają Polaków z otwartymi ramionami. Pixabay.com
Jest bardzo wiele powodów, dla których Polacy wybierają Czechy. Praca, służba zdrowia, turystyka, założenie firmy. Choć to ostatnie wcale nie jest takie jednoznacznie łatwiejsze niż w Polsce, o czym niedawno pisaliśmy.

Na operację zaćmy na Dolnym Śląsku czeka się trzy lata – informuje Gazeta Wrocławska. W Czechach na ten zabieg czeka się zaledwie kilka dni. Z regionu wyjechało na operację zaćmy do Czech już ponad tysiąc osób.

Polscy pracownicy przenoszą się też do fabryk za południową granicą. Pracują w Skodzie, Denso czy Faurencii.

Przykładowo, w firmie Denso, która produkuje części do układów klimatyzacyjnych, jedną piątą z liczącej 2 tysiące pracowników załogi stanowią Polacy.

Według cytowanej przez GW Beatę Pająk z agencji pośrednictwa pracy Interkarda, Polacy w Czechach są wysoko cenieni. Do tego mogą tam zarobić nawet o 15 procent więcej. Nasi południowi sąsiedzi mają też jeszcze większy niedobór pracowników niż Polska, i to pomimo bardzo niskiej stopy bezrobocia, nie przekraczającej 5 proc.

Czesi szukają głównie pracowników w usługach, logistyce i produkcji. Na ogół firmy oferują zarobki w przedziale od 1750 do 3000 zł.

W Czechach dużo łatwiej jest też np. zarejestrować samochód, a turyści wolą korzystać po czeskiej stronie Karkonoszy ze znacznie lepszej bazy noclegowej. Nie mówiąc o powszechnie opisywanej i dostępnej aborcji.

Założenie firmy nie jest jednak w Czechach tak proste, jak mogłoby się wydawać, co niedawno w INN:Poland opisywaliśmy.

Źródło: Gazeta Wrocławska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.