Kolejny dzień – kolejna umowa na współpracę z zagranicznym potentatem. 26 stycznia bieżącego roku podpisano w Warszawie porozumienie między Ministerstwem Rozwoju a firmą General Electric ma zapewnić szereg korzyści zarówno polskim uczelniom, jak i producentom podzespołów. Zyskać ma również środowisko dzięki rozwiązaniom, które oczyszczą energię pozyskiwaną z węgla.
Na współpracy ma skorzystać przede wszystkim sektor uczelniany, zapewnił wicepremier Mateusz Morawiecki, cytowany przez Polskie Radio. Korzyścią mają być wspólne badania uniwersytetów i politechnik. Na porozumieniu ma skorzystać również Instytut Lotnictwa w Warszawie oraz samo General Electrics (GE).
Wiceprezes firmy z USA, John Rice, przypomniał również, że w porozumieniu z niemiecką Lufthansą zainwestują około miliard złotych w Środzie Śląskiej. W zakładzie na Dolnym Śląsku powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Współpraca będzie skupiać się na branży energetycznej i lotniczej.
GE posiada plany na produkcję czystej energii z węgla kamiennego w naszym kraju. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” wiceprezes zapewnił, że jest gotowy podzielić się ekspertyzami. Dotyczyłyby one produkcji energii przez turbiny parowe. Ta powstawałaby dzięki węglowi, jednak w przeciwieństwie do bezpośredniego spalania byłaby bardziej przyjazna dla środowiska. Korporacja ma już duże doświadczenie w tym sektorze. Posiada technologię do wytwarzania energii zarówno z atomu, jak i źródeł odnawialnych.
General Electric posiada nad Wisłą trzy fabryki, w której produkowane są turbiny, generatory oraz wyroby elektryczne. Firma działa w Polsce od 1992 roku i zatrudnia na chwilę obecną sześć i pół tysiąca pracowników.
To kolejne porozumienie z zagraniczną korporacją, podpisane przez Morawieckiego. Wcześniej opisywaliśmy, że wicepremier zawarł porozumienie na miliardowe inwestycje z takimi firmami jak Volkswagen, Daimler czy LG.