Zapłacimy ci 10 tys., tylko pracuj dalej. Rząd próbuje przekupić Polaków

Najnowszy pomysł ministra Morawieckiego zakłada, że każdy kto zdecyduje się odłożyć w czasie decyzje o emeryturze, dostanie od państwa...10 tys. złotych
Najnowszy pomysł ministra Morawieckiego zakłada, że każdy kto zdecyduje się odłożyć w czasie decyzje o emeryturze, dostanie od państwa...10 tys. złotych Mikołaj Kuras/Agencja Gazeta
Rząd obniżył już wiek emerytalny, wciąż zastanawia się jednak w jaki sposób zminimalizować skutki tej decyzji dla budżetu. Najnowszy pomysł ministra Morawieckiego zakłada, że każdy kto zdecyduje się odłożyć w czasie decyzje o emeryturze, dostanie od państwa...10 tys. złotych – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”

Pomysłów na łatanie dziury w ZUS-ie ciąg dalszy. W ciągu najbliższych 5 lat, według szacunków zakładu, państwo będzie musiało dosypać do naszych emerytur od 250 do 400 mld złotych. Nic dziwnego, że w rządzie mnożą się pomysły na to, jak ograniczyć skutki skrócenia wieku emerytalnego.

Najnowszym pomysłem ministra Morawieckiego jest kuszenie Polaków dodatkowymi pieniędzmi. Według informacji DGP każdy kto zdecyduje się odłożyć przejście na emeryturę o dwa lata, zostanie przez państwo wynagrodzony dodatkowymi 10 tys. złotych. Autorzy projektu liczą, że z takiej opcji skorzysta około 10-15 proc. młodych emerytów, szczególnie tych, którzy po odejściu z pracy nie mogą liczyć na zbyt wysokie świadczenia.

Skąd taka kwota? 10 tys. to połowa wszystkich danin, jakie w ciągu dwóch lat odprowadza na rzecz państwa pracownik zarabiający równowartość mediany (ok. 3,3 tys. złotych brutto).

W ostatnim czasie czytaliśmy również m.in. o planach zabrania pieniędzy ze składek osobom, które nie przepracują wymaganych 15 lat, a także o obniżeniu emerytur za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” w ramach tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Jak widać, tym razem politycy postanowili zaoferować Polakom marchewkę, a nie kij.


źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Napisz do autora: adam.sienko@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.