Koniec systemu, który znamy. Składki ZUS zostaną przewrócone do góry nogami

Małe firmy wreszcie odetchną z ulgą?
Małe firmy wreszcie odetchną z ulgą? Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Zryczałtowany podatek ZUS dla przedsiębiorców ma się ku końcowi. Jeszcze w tym tygodniu mamy poznać nowe stawki. Z nieoficjalnych informacji portalu money.pl wynika, że na zmianach może skorzystać nawet 400 tys. osób.


O co dokładnie chodzi? Obecnie małe firmy o dochodach poniżej 5 tys. zł płacą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stawkę miesięczną w wysokości 1172,56 zł. Z danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że takie opłaty powodują, że oznacza to dla nich przekazywanie państwu około 70 procent wypracowanych pieniędzy. Często w tej dramatycznej dla siebie sytuacji decydują się na przejście do szarej strefy. Według szacunków ZPP to nawet 700 tys. firm.

Teraz ma się to zmienić. Jak dowiedział się money.pl, zryczałtowana opłata dla ZUS ma zostać zastąpiona podatkiem od przychodu na rzecz ubezpieczyciela. Początkowo miało to być 22,5 proc. Z nieoficjalnych informacji portalu wynika jednak, że najmniejsze firmy mogą zapłacić jeszcze mniej, a sugerowane wcześniej 22,5 proc. będzie zastąpione różnymi progami uzależnionymi od wysokości przychodu. Szczegóły programu mamy poznać w najbliższy czwartek, 6 kwietnia.

Cytowany przez portal prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak twierdzi, że planowane zmiany są „znakomitą wiadomością”. – Wcześniej nikt tych ludzi nie rozumiał, a oni codziennie walczą o utrzymanie na powierzchni. Morawiecki wreszcie zrozumiał niestosowność tej sytuacji – powiedział Kaźmierczak money.pl. Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że proponowane zmiany mogą być korzystne dla 200 tys. firm w Polsce.

Źródło: Money

Napisz do autora: rafal.badowski@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.