Nie ma że boli. Prezes Almy pobrał ogromne wynagrodzenie, mimo że firma chyliła się ku upadkowi

Jerzy Mazgaj.
Jerzy Mazgaj. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Historia lubi się powtarzać. Jeszcze kilka lat temu komentatorzy z oburzeniem wytykali menedżerom amerykańskich banków bonusy brane za 2008 rok, gdy upadł bank Lehman Brothers, a tamtejszy system bankowy chwiał się na krawędzi bankructwa. Okazuje się, że nad Wisłą wcale nie musi być lepiej.


Z opublikowanych właśnie informacji o wynagrodzeniach kluczowych menedżerów firmy Alma Market – której stopniowy upadek Polacy oglądali niemal przez całą ubiegłoroczną jesień i zimę – wynika, że prezes zarządu Jerzy Mazgaj zdążył pobrać w firmie wynagrodzenie roczne w wysokości 1,47 mln złotych ze spółki dominującej oraz 1,027 mln zł w spółkach zależnych.

Mazgaj zajmował stanowisko prezesa do połowy listopada 2016 r. Firma nie ujawniła informacji na temat wynagrodzenia jego następcy – Rafała Dyląga. Za to wynagrodzenie Mazgaja można porównać z pieniędzmi, jakie zarobił Mariusz Wojdon, wiceprezes firmy. Jego pobory były znacznie skromniejsze (choć i okres pełnienia funkcji wiceprezesa krótszy, bo do 22 września 2016 r.): 136 tys. zł w spółce dominującej i 101 tys. zł w spółkach zależnych. Lepiej zarabiała zasiadająca w radzie nadzorczej Barbara Mazgaj (przewodnicząca do połowy listopada) – 124 tys. zł w spółce dominującej i 198 tys. zł w spółkach zależnych. Wiceprzewodniczący, a od połowy listopada członek rady, Wojciech Mazgaj, zarobił w spółce dominującej 125 tys. zł.

Cóż, najwyraźniej menedżerowie Almy uznali, że zeszły rok nie był taki zły. Co prawda jeszcze w marcu spółka prognozowała 900 mln zł przychodów i zysk netto 7 mln zł. Ale już w połowie roku te optymistyczne prognozy trzeba było zweryfikować – okazało się, że przychody sieci sięgną najwyżej 660 mln zł, o zysku nie wspominając. W końcu Alma musiała ratować się przed komornikami wyprzedażą posiadanych akcji innych firm, a wreszcie – zamknięciem sklepów, ponurym kilkutygodniowym spektaklem pustoszejących półek. Okazuje się jednak, że przynajmniej niektórzy w firmie mogą uważać miniony rok za udany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.