Nie ma że boli. Prezes Almy pobrał ogromne wynagrodzenie, mimo że firma chyliła się ku upadkowi

Jerzy Mazgaj.
Jerzy Mazgaj. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Historia lubi się powtarzać. Jeszcze kilka lat temu komentatorzy z oburzeniem wytykali menedżerom amerykańskich banków bonusy brane za 2008 rok, gdy upadł bank Lehman Brothers, a tamtejszy system bankowy chwiał się na krawędzi bankructwa. Okazuje się, że nad Wisłą wcale nie musi być lepiej.


Z opublikowanych właśnie informacji o wynagrodzeniach kluczowych menedżerów firmy Alma Market – której stopniowy upadek Polacy oglądali niemal przez całą ubiegłoroczną jesień i zimę – wynika, że prezes zarządu Jerzy Mazgaj zdążył pobrać w firmie wynagrodzenie roczne w wysokości 1,47 mln złotych ze spółki dominującej oraz 1,027 mln zł w spółkach zależnych.

Mazgaj zajmował stanowisko prezesa do połowy listopada 2016 r. Firma nie ujawniła informacji na temat wynagrodzenia jego następcy – Rafała Dyląga. Za to wynagrodzenie Mazgaja można porównać z pieniędzmi, jakie zarobił Mariusz Wojdon, wiceprezes firmy. Jego pobory były znacznie skromniejsze (choć i okres pełnienia funkcji wiceprezesa krótszy, bo do 22 września 2016 r.): 136 tys. zł w spółce dominującej i 101 tys. zł w spółkach zależnych. Lepiej zarabiała zasiadająca w radzie nadzorczej Barbara Mazgaj (przewodnicząca do połowy listopada) – 124 tys. zł w spółce dominującej i 198 tys. zł w spółkach zależnych. Wiceprzewodniczący, a od połowy listopada członek rady, Wojciech Mazgaj, zarobił w spółce dominującej 125 tys. zł.

Cóż, najwyraźniej menedżerowie Almy uznali, że zeszły rok nie był taki zły. Co prawda jeszcze w marcu spółka prognozowała 900 mln zł przychodów i zysk netto 7 mln zł. Ale już w połowie roku te optymistyczne prognozy trzeba było zweryfikować – okazało się, że przychody sieci sięgną najwyżej 660 mln zł, o zysku nie wspominając. W końcu Alma musiała ratować się przed komornikami wyprzedażą posiadanych akcji innych firm, a wreszcie – zamknięciem sklepów, ponurym kilkutygodniowym spektaklem pustoszejących półek. Okazuje się jednak, że przynajmniej niektórzy w firmie mogą uważać miniony rok za udany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby