To będzie nowy europejski raj podatkowy. Warunki dla firm są takie, że Polska może się wstydzić

Macedonia coraz śmielej przyciąga zagranicznych inwestorów.
Macedonia coraz śmielej przyciąga zagranicznych inwestorów. 123rf/zdjęcie seryjne
Macedonia coraz odważniej przyciąga zagranicznych inwestorów. Firmy, które chcą zainwestować w tym kraju, korzystają z łatwego i szybkiego założenia spółki. Start biznesu w tym kraju powoduje, że zagraniczny inwestor posiada takie same prawa jak Macedończycy.

Chodzi tu szczególnie o możliwość kupna każdego rodzaju nieruchomości i gruntów budowlanych. Ponadto, na terytorium kraju może przebywać każdy obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej bez wizy do trzech miesięcy od wjazdu do tego kraju.

Proces rejestracji spółki w Macedonii jest jednym z najkrótszych w Europie. Jeśli chodzi o dokumenty, to także nie można narzekać. Wystarczy statut, który reguluje kwestie wewnętrzne firmy. Inwestor musi też dysponować otrzymanym od banku potwierdzeniem wpłaty kapitału zagranicznego.

Macedonia jest określana mianem “prymusa Bałkanów”. To raj dla coraz większej liczby inwestorów. Podatek dochodowy od firm i osób fizycznych jest liniowy i wynosi 10 procent. W Polsce to... 18 i 32 procent. W Macedonii obowiązuje stawka 0 proc. od zysków zatrzymanych w spółce.

VAT wynosi 18 procent, choć niektóre towary są obłożone stawką 5 proc., istnieje także stawka 0 procent. Firmy, które działają w czymś na wzór polskich specjalnych stref ekonomicznych, dostają subsydia w wysokości 500 tys. euro na koszty budowlane czy możliwość dzierżawy działek na okres do... 99 lat.


Gdy zagraniczny inwestor chce założyć działalność gospodarczą w Macedonii, musi mieć wizę biznesową. Nie jest to jednak czasochłonne i skomplikowane, gdyż władze Macedonii są przychylne napływowi inwestycji zagranicznych.

W Macedonii można wybrać kilka różnych form prawnych dla działalności gospodarczej, m.in. osoba fizyczna wykonująca działalność, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna. Ciekawostka: przedsiębiorca, który chce zarejestrować w Macedonii spółkę, powinien przygotować trzy nazwy dla niej. Po sprawdzeniu dostępności wybierana jest jedna z nich.

Źródło: Interia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.