Mit o wymieraniu pszczół to kolejny przykład postprawdy albo fake newsa. Puszczona w obieg chwytliwa teza, nieważne – prawdziwa czy nie, zaczyna być popularna i przyjmowana nawet przez większość ludzi jako prawda.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło ostatnio ogólnopolskie badanie dotyczące pszczół.
– Na podstawie przeprowadzonych badań możemy powiedzieć, że rzetelna wiedza na temat pszczół wśród Polaków jest dość nikła. W rzeczywistości mało wiemy o tajemnicach życia pszczół i o tym, jaką rolę odgrywają w środowisku – powiedział Grzegorz Pruszyński z Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu.
Pruszyński zauważa, że wśród Polaków funkcjonuje bardzo wiele mitów dotyczących pszczół. Ponad trzy czwarte z nas uważa, że w Polsce brakuje pszczół, a niewiele mniej, że pszczoły masowo giną. Tymczasem statystyki pokazują coś dokładnie przeciwnego.
Liczba rodzin pszczelich rośnie w Polsce od lat 90. o około 3-4 procent w skali roku. Obecnie żyje u nas około 60 miliardów tych owadów. W raporcie Zakładu Pszczelnictwa w Puławach czytamy: Na podstawie danych uzyskanych z Inspekcji Weterynaryjnej liczba rodzin pszczelich w Polsce wg stanu na październik 2014 roku wynosiła 1 386 020. W porównaniu do roku ubiegłego liczba zarejestrowanych pni pszczelich w skali całego kraju wzrosła o ok. 42 tys. co stanowiło ok. 3,1 procent.
– Od wielu lat obserwujemy stabilny wzrost przyrostu rodzin pszczoły miodnej w naszym kraju. W ubiegłym roku szacowano, że jest ich około 1,5 mln. Głównymi problemami, które występują w pasiekach i powodują upadki rodzin pszczelich, są na pewno choroby oraz pasożyty, które nękają pszczołę miodną. Również wiele innych czynników może być stresogennych i powodować wymieranie lub osłabianie pszczół, a co za tym idzie – większą ich podatność na inne czynniki stresogenne. Wśród nich możemy wymienić m.in. nieodpowiednie zarządzanie pasieką, podawanie leków w nieodpowiedni sposób, ale również długość korzystania z pszczół, czyli intensyfikację produkcji – tłumaczy dr Grzegorz Pruszyński. Najczęstszą przyczyną wymierania pszczół są pasożyty, choroby wirusowe, bakterie i choroby układu pokarmowego pszczół, a także niewystarczająca ilość pożywienia w zimie.
Jakie są przyczyny wrostu populacji pszczół? W Polsce jest coraz więcej pszczelarzy, np. ich liczba w 2014 roku wzrosła o 4,6 proc. w stosunku do 2013 roku, podaje Zakład Pszczelnictwa w Puławach. Należy zwrócić tu też uwagę na fakt, że coraz więcej jest wśród nich tych, którzy pszczelarstwo traktują jako zawód, głównie młodych, zapalonych pszczelarzy. Coraz mniej zaś tych, którzy pszczelarstwo traktują tylko hobbystycznie.
Coraz popularniejsze są miejskie hodowle pszczół. Szczegółowe informacje na temat populacji pszczół w Polsce można znaleźć w tym opracowaniu. Jest jedynym dotyczącym liczebności pszczół w Polsce.