Niższa jakość lub mniejsze opakowania. Rząd mówi "stop" wysyłaniu do Polski żywności gorszej od tej na Zachodzie

Państwa Grupy Wyszehradzkiej są przekonane, że na ich lokalne rynki trafiają artykuły spożywcze gorszej jakości.
Państwa Grupy Wyszehradzkiej są przekonane, że na ich lokalne rynki trafiają artykuły spożywcze gorszej jakości. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
O tym, że na rynki państw naszego regionu globalne koncerny rzucają produkty nie dorównujące jakością swoim odpowiednikom z Zachodu, plotkowano już od dawna. Badacze prześcigają się w analizach tego, co znajdziemy na sklepowych półkach: tyle że za każdym razem wnioski z takich analiz są inne. Słoweńcy nie stwierdzili nieprawidłowości, Słowacy doszukali się mniej lub bardziej znaczących różnic w co drugim produkcie. Polacy żyją wątpliwościami, choć już np. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uznał, że nad Wisłą nie mamy z jakością żywności jakiegoś poważnego problemu.


Nie znaczy to jednak, że rząd Beaty Szydło ma zamiar zasypiać gruszki w popiele. W zeszłym tygodniu zapadła wspólna decyzja państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) o uchwaleniu wspólnego stanowiska w sprawie jakości produktów spożywczych sprzedawanych na lokalnych rynkach. Jak twierdzi premier Beata Szydło, w tej sprawie państwa wyszehradzkie zgodnie oczekują interwencji Brukseli.

– To bardzo ważna sprawa, dotycząca nie tylko naszych wytworów, możliwości naszych producentów rolnych, naszych handlowców, ale przede wszystkim zdrowia naszych obywateli – kwitowała szefowa rządu.

Liderzy państw Grupy uznali, że inicjatywę ma pilotować jeden z nich – premier Słowacji Robert Fico. Ten przyjął zadanie z entuzjazmem. – Temat ten zaczyna być nadzwyczajnym tematem politycznym – przekonywał podczas weekendowej konferencji prasowej w Bratysławie. – Zaczyna się to rozrastać w wielki międzynarodowy skandal, wyczuwam taką atmosferę w okolicznych państwach. Nie możemy akceptować, by z obywateli Republiki Słowackiej robiono obywateli jakiejś drugiej kategorii – dowodził Fico.

Koncerny bronią się, że różnice w składzie i proporcjach składników produktów są efektem dostosowania ich do potrzeb i gustów lokalnych konsumentów. Ten argument podzielała też do tej pory Komisja Europejska. Z deklaracji liderów Grupy Wyszehradzkiej, zwłaszcza słowackiego premiera, wynika jednak, że kraje Środkowej Europy są gotowe na rozważenie wprowadzenia jednostronnych blokad na produkty, które różniłyby się od swoich zachodnich odpowiedników.


źródło: Wiadomości Handlowe, Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł