Polacy ruszyli w miasto, tak dobrych czasów dla gastronomii jeszcze nie było. Nic, tylko otwierać restaurację albo pub

36 mld zł zostawiliśmy w lokalach gastronomicznych od początku 2017 r.
36 mld zł zostawiliśmy w lokalach gastronomicznych od początku 2017 r. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Eksperci mówią już o „gastronomicznym boomie”. Według dziennika „Rzeczpospolita” od początku bieżącego roku zostawiliśmy już w kawiarniach, barach i restauracjach astronomiczną kwotę: 36 miliardów złotych.

Zanosi się zatem na rekord. Trend jest ewidentny, bo to dobre 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. I to może być dopiero początek, bowiem analitycy A.T. Kearney spekulują, iż wraz ze wzrostem liczby miejsc, w których można zjeść i się napić, będziemy tam wydawać jeszcze więcej.

Wzrost ma być co najmniej 5-procentowy – do 77 tysięcy lokali gastronomicznych. Można się spodziewać, że w większości będą to miejsca z kategorii najpopularniejszych, a więc fast food, restauracje, bary. Zostawiamy w nich połowę całej, 36-miliardowej kwoty. Reszta to catering, food trucki, sklepowe bary.

Eksperci nie mają też większych wątpliwości, że przyczyny tego stanu rzeczy są oczywiste: jesteśmy bogatsi. Z innych trendów widocznych na rynku usług gastronomicznych wynika też, że coraz bardziej oszczędzamy czas kosztem gotowania – stąd np. oferty cateringów świątecznych, bożonarodzeniowych czy wielkanocnych. Beneficjentami takiego stanu rzeczy są restauratorzy. W końcu czas to pieniądz.


źródło: Rzeczpospolita
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.