Życie jak w Madrycie. Wrocławskie imperium zadecydowało, że podatki woli płacić w Hiszpanii

Henry McGovern założył AmRest w 1993 roku we Wrocławiu
Henry McGovern założył AmRest w 1993 roku we Wrocławiu Fot. Kornelia Głowacka-Wolf / Agencja Gazeta
AmRest Holdings to największa firma prowadząca sieć restauracji w Europie Środkowo-Wschodniej. Pod jej skrzydłami możemy znaleźć takie marki jak KFC, Starbucks, Pizza Hut czy Burger King. Mimo swojego międzynarodowego charakteru, przedsiębiorstwo przez lata decydowało się na utrzymywanie siedziby we Wrocławiu. Aż do do teraz.

Akcjonariusze AmRest zadecydowali podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia o przeniesieniu siedziby z Wrocławia do Madrytu. Firma stanie się jednocześnie rezydentem podatkowym w Hiszpanii.

Polski fiskus nie może być z tego powodu zadowolony. Niedawno pisaliśmy o tym, że w ubiegłym roku AmRest zarobił w Polsce 12 mln złotych netto, a w Hiszpanii – kolejne 29 mln. W pierwszym półroczu 2017 grupa zanotowała na swoim koncie 53 mln zł zysku na czysto.

Co więcej, założone przez Henry'ego McGoverna przedsiębiorstwo przeżywa znakomity okres. W ubiegłym roku spółka przebiła poziom 1000 zarządzanych lokali na całym świecie (dzisiaj ma ich już 1460), a jej kapitalizacja przekroczyła miliard dolarów.

Swoją decyzję AmRest tłumaczy planowanym rozszerzeniem działalności w Europie Zachodniej (od 1 sierpnia jest wyłącznym master-franczyzobiorcą Pizza Hut w Niemczech). Spółka chce również wejść na jedną z giełd papierów wartościowych w tej części Starego Kontynentu i być notowana w euro.

AmRest zapewnia jednocześnie, że nie ma zamiaru wychodzić ze swoim biznesem z Polski. – Zmiana siedziby nie wpłynie na działalność gospodarczą obecnie prowadzoną w Polsce – zapewniała niedawno spółka.

źródło: WNP
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.