Rzeszowska firma IT podąża drogą Googla. Ruszają na podbój zachodnich rynków

Adam Góral, prezes Asseco Poland.
Adam Góral, prezes Asseco Poland. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
„Obecna skala i potencjał naszych działań międzynarodowych wymagają stworzenia odrębnego zespołu, który będzie na co dzień zajmował się tymi operacjami i nimi zarządzał” – zapowiada prezes Asseco, Adam Góral, na łamach „Pulsu Biznesu”. Rzeszowska firma najwyraźniej przystąpiła do ofensywy, gdyż jednocześnie opublikowała wielce obiecujące wyniki i roztacza przed inwestorami bardzo obiecujące wizje.

O międzynarodowych planach firmy opowiedział „Pulsowi Biznesu” jej prezes, Adam Góral. Obok dotychczasowej struktury firmy ma powstać nowa: holding Asseco International. Obejmie ona wszystkie zagraniczne spółki, które są w rękach rzeszowian (od europejskich po firmy w Nigerii czy Kazachstanie), z jednym tylko wyjątkiem – izraelskiej firmy Formuli Systems. Asseco Poland będzie niemal w całości posiadać akcje nowej struktury (96,55 proc.), reszta przypadnie menedżerom Asseco Central Europe. Sam Góral w nowej firmie będzie szefem rady nadzorczej.

Asseco International ma być machiną międzynarodowego rozwoju rzeszowskiego potentata, więc nie dziwią też plany wobec tej firmy. Adam Góral zapowiada, że nowy holding może zostać wprowadzony na giełdę – do rozstrzygnięcia pozostaje jednak, czy będzie to GPW (gdzie notowane jest już Asseco Poland) czy też któryś z dużych europejskich parkietów, np. we Frankfurcie czy Londynie. – Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z założeniami, niewykluczone, że debiut będzie możliwy pod koniec 2018 roku – deklaruje prezes Asseco Poland.

Nowy holding ma służyć budowie pozycji firmy przede wszystkim na rynku europejskim (dlatego poza strukturą pozostanie wspomniana spółka izraelska: okno na rynek amerykański i izraelski). Motywacją do stworzenia nowej struktury jest najprawdopodobniej opisywane przez szefa Asseco spowolnienie na rodzimym rynku IT.


Wywiad w „Pulsie Biznesu” zbiegł się też z szeregiem mało pomyślnych wieści o wynikach finansowych spółki. Być może częściowo miał też je złagodzić, gdyż w czwartek rano kurs akcji Asseco nieco wzrósł, by jednak po kilku godzinach spaść do poprzedniego poziomu. Zapowiedź konsolidacji zagranicznych aktywów na razie odbierana jest więc przez inwestorów nieco chłodniej niż zapewne oczekiwano.

źródło: Puls Biznesu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.