Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny – poznaj różnice

Fot. Materiały prasowe.
Kredyt hipoteczny jest usługą oferowaną przez banki, umożliwiającą zaciągnięcie należności w celu zakupu nieruchomości. Podobna możliwość jest jednak obwarowana szeregiem wymagań wobec pożyczkobiorcy. Jeżeli chcemy uzyskać zobowiązanie na większą sumę pieniędzy, powinniśmy się raczej zdecydować na wzięcie tzw. pożyczki hipotecznej, która stanowi niezwykle ciekawą alternatywę, oferowaną przez firmy spoza sektora bankowego.


Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to nie to samo
Wielu pożyczkobiorców wychodzi z błędnego założenia, że pojęcia „kredyt hipoteczny” i „pożyczka hipoteczna” są ze sobą tożsame. Wbrew pozorom, powyższe terminy odnoszą się do zupełnie innego rodzaju usług finansowych. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, ten typ zobowiązania może być udzielany jedynie przez SKOK-i oraz instytucje z sektora bankowego.


Kredyt hipoteczny jest udzielany wyłącznie na zakup mieszkania lub innej nieruchomości, określonej we wniosku o uzyskanie należności finansowej. Wiele osób zastanawia się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny. Przede wszystkim, pożyczkodawca będzie się musiał wykazać określoną zdolnością kredytową (która zostanie dokładnie zweryfikowana przez bank) oraz opłacić tzw. wkład własny, wynoszący między 10-20% wartości zobowiązania.


W przeciwieństwie do kredytu, pożyczka hipoteczna jest udzielana na dowolny cel, a jej zabezpieczenie stanowi określona nieruchomość. Instytucje, które oferują tego rodzaju należności, bardzo często nie weryfikują klientów w żadnych bazach i nie sprawdzają ich wiarygodności finansowej w sposób tak restrykcyjny, jak banki. Dla większości firm, wystarczającym zabezpieczeniem pożyczki będzie wartość oraz stan danej nieruchomości.


Pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK – kto może je zaciągnąć?
Pożyczkę hipoteczną może uzyskać każda osoba, która dysponuje odpowiednią nieruchomością pod zastaw. Tak jak zostało wspomniane, główną cechą tego rodzaju zobowiązania jest fakt, że pożyczkodawca zwykle rezygnuje z weryfikacji klienta w Biurze Informacji Kredytowej lub innej bazie dłużników. Zazwyczaj nie sprawdza on również poziomu dochodów wnioskodawcy – pożyczkę można zatem otrzymać bez żadnych zaświadczeń.

Firmy oferujące pożyczki pod zastaw mieszkania lub innej posesji skupiają się przede wszystkim na tym, czy dana nieruchomość będzie wystarczającym zabezpieczeniem udzielonej należności. Zdolność kredytowa i dochody pożyczkobiorcy stanowią więc zagadnienia drugorzędne, nie mające ostatecznego wpływu na przyznanie zobowiązania finansowego przez daną instytucję.
O pożyczkę pod zastaw nieruchomości wnioskuje się w taki sam sposób, jak o standardową należność w firmie spoza sektora bankowego. Na stronie internetowej danego pożyczkodawcy zwykle należy wypełnić odpowiedni formularz i poczekać aż skontaktuje się z nami przedstawiciel instytucji, w celu potwierdzenia tożsamości klienta i rodzaju nieruchomości, którą zdecydujemy się zabezpieczyć pożyczkę.

Pożyczki hipoteczne dla firm – wymagania
Wiele instytucji finansowych ma w swojej ofercie różnego rodzaju pożyczki pod zastaw dla firm. Podstawowym wymogiem otrzymania tego typu zobowiązania jest prowadzenie lub chęć założenia własnej działalności gospodarczej . Należność może zostać otrzymana na rozmaite cele – opłacenie ZUS, kupno niezbędnego zaopatrzenia do sklepu, czy sfinansowanie innowacyjnego startupu.

Pożyczki hipoteczne są niejednokrotnie udzielane już od 18. roku życia. W celu otrzymania zobowiązania, wystarczy się jedynie wylegitymować własnym dowodem osobistym i wypełnić stosowny wniosek o otrzymanie należności. W dużej części przypadków, instytucje udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości nie będą brały pod uwagę nawet naszego miejsca zamieszkania.

Pożyczki hipoteczne dla firm są niezwykle popularne wśród młodych instytucji, ponieważ zwykle można je zaciągnąć na stosunkowo dużą sumę pieniędzy. Kwoty, które można uzyskać, zazwyczaj pozwalają na przeprowadzenie szybkiego i skutecznego rozwoju danego przedsiębiorstwa.

Co powinna zawierać umowa pożyczki pod zastaw nieruchomości?
Tak jak zostało wspomniane, aby zaciągnąć zobowiązanie od firmy oferującej pożyczki hipoteczne, należy się zarejestrować na stronie danej instytucji finansowej oraz przygotować odpowiednie dokumenty, niezbędne do spisania stosownej umowy. Oprócz aktualnego dowodu osobistego, będą nam potrzebne również:
● akt nabycia nieruchomości, którą zamierzamy zastawić,
● numer księgi wieczystej danej posiadłości,
● szczegółowe zdjęcia, przedstawiające stan faktyczny danej nieruchomości.

Warto pamiętać, że procedura uzyskania należności pod zastaw hipoteki trwa zwykle dłużej, niż w przypadku standardowej pożyczki pozabankowej (nawet w sytuacji, w której nie jest weryfikowana nasza zdolność kredytowa. Wynika to z faktu, że pożyczkodawca musi wcześniej sprawdzić wartość oraz stan danej nieruchomości.

Jakiego rodzaju nieruchomości możemy zastawić?
Jeżeli zależy nam na zaciągnięciu pożyczki hipotecznej, należy pamiętać, że nie każdy rodzaj nieruchomości podlega możliwości zastawienia. Instytucje finansowe biorą pod uwagę wyłącznie pięć rodzajów posiadłości:
● mieszkaniowe,
● komercyjne,
● przemysłowe,
● tzw. działki inwestycyjne,
● niestandardowe ruchomości różnego rodzaju.

Należy też mieć świadomość, że w celu uzyskania pożyczki hipotecznej można łączyć ze sobą różne rodzaje nieruchomości, które będą stanowiły odpowiednie zabezpieczenie należności. Część firm na wstępie wyszczególnia konkretne rodzaje posiadłości, których nie można oddać w zastaw. Należą do nich przede wszystkim:
● kopalnie,
● żwirownie,
● piaskownie,
● pałace,
● zamki,
● gospodarstwa rolne,
● działki użytkowe.

Warto też pamiętać, że część pożyczkodawców będzie wymagała, aby dana nieruchomość znajdowała się w dostatecznie dużej aglomeracji miejskiej lub miejscowości, w której rezyduje odpowiednio duża liczba stałych mieszkańców.

Alternatywne pożyczki pod zastaw lub dotacje
Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy wziąć standardowego zobowiązania od firmy spoza sektora bankowego i nie dysponujemy odpowiednią nieruchomością, możemy się również zdecydować na zaciągnięcie atrakcyjnej pożyczki pod zastaw samochodu.

Zabezpieczeniem należności będzie w tym przypadku konkretny wehikuł (nie ma przy tym znaczenia, czy jest on regularnie używany przez pożyczkobiorcę). Pojazd zostanie wyceniony przez przedstawiciela danej instytucji finansowej zaraz po tym, jak złożymy wniosek o udzielenie nam zobowiązania finansowego. Wycena będzie oczywiście miała główny wpływ na kwotę przyznanej nam należności.

Osoby, które poszukują finansowania swojej działalności gospodarczej powinny również zwrócić uwagę na ofertę wsparcia Unii Europejskiej. Niestety bardzo trudno jest otrzymać dotację unijną w porównaniu do pożyczki pozabankowej. Zazwyczaj aby musimy spełnić ściśle określone warunki, dotyczące rodzaju prowadzenia działalności oraz jej obszaru. Czas na złożenie wniosków i dopełnienie wszelkich formalności to niecały miesiąc.

Standardowe rodzaje pożyczek pozabankowych
Osoby, które nie posiadają odpowiedniej nieruchomości lub samochodu pod zastaw, powinny się zdecydować na zaciągnięcie standardowej, szybkiej pożyczki. Jej zaletą jest z pewnością fakt, że można ją otrzymać już w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku o udzielenie należności. Jedyne opóźnienie, dotyczące uzyskania zobowiązania, wynika z konieczności wykonania przelewu weryfikacyjnego na konto pożyczkodawcy.

W celu uzyskania zobowiązania, najczęściej będzie nam potrzebny jedynie stały dochód, regularnie pojawiający się na naszym koncie bankowym. Niektóre firmy będą również chciały sprawdzić naszą zdolność kredytową w jednej z popularnych baz dłużników, takich jak np. BIK, BIG InfoMonitor, czy KRD.

Należy pamiętać, że dochody brane pod uwagę przez firmy pożyczkowe, mogą również wynikać z różnego rodzaju świadczeń socjalnych lub rodzinnych. Wiele instytucji akceptuje zaciągnięcie zobowiązania np. na rentę, alimenty, czy nawet zasiłek 500+.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła