Dotacje unijne dla firm a pożyczki pozabankowe

Fot. Materiały prasowe.
Wiele nowych przedsiębiorstw decyduje się na wzięcie dotacji z programu Unii Europejskiej. Należy jednak mieć świadomość, że są one obwarowane szczegółowymi i często trudnymi do spełnienia wymaganiami. Z wielu względów, młode firmy powinny się raczej zastanowić nad zaciągnięciem pożyczki pozabankowej.


Na co można dostać dotacje z Unii Europejskiej?
Wiele nowych przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą, stara się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Firmy zwykle ubiegają się o różnego rodzaju dotacje - na kompleksowe zaopatrzenie zakładu, wynajem powierzchni użytkowej lub opłaty związane z zakupem specjalistycznego sprzętu bądź rozliczeniem ZUS-u.


Zazwyczaj jednak, unijne dotacje dla firm można otrzymać wyłącznie na konkretny cel, bezpośrednio związany z prowadzeniem określonej działalności gospodarczej. Przykładem może być program Inteligentny Rozwój, w ramach którego dostaniemy dofinansowanie na realizację danego projektu, który niekoniecznie musi być związany z prowadzoną przez nas działalnością .


Z kolei Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zakłada jedynie dotacje dla instytucji, które działają w obrębie sektora rolnego . Wsparcie unijne można również otrzymać w celu modernizacji systemu informatycznego (Fundusze europejskie na informatyzację ), różnego rodzaju rozwiązań ekologicznych, a także na rozpoczęcie działalności za granicą (m. in. Program Polska Wschodnia ).


Jakie są szanse na uzyskanie unijnej dotacji dla firmy?
O dotacje unijne dla firm można się starać jedynie kilka razy w roku. Jest to związane z faktem, że konkursy na dofinansowanie są rozpisywane raz na parę lub paręnaście miesięcy. Z kolei okres, w którym można aplikować o wsparcie, jest stosunkowo krótki - zwykle wynosi od kilku do kilkunastu dni. Aby otrzymać dofinansowanie na konkretny cel, należy przede wszystkim śledzić aktualne programy i konkursy unijne. Warto jednak pamiętać, że każdy konkurs na dotację jest obwarowany szczegółowymi i często trudnymi do spełnienia wymaganiami.

Zazwyczaj, konkretne konkursy są rozpisywane dla określonych powiatów lub województw, przez co nie są dostępne dla przedsiębiorców z niektórych obszarów Polski. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możemy zostać beneficjentem programu Pierwszy biznes – wsparcie na starcie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to typowa dotacja, a wyłącznie pożyczka ze stosunkowo niskim oprocentowaniem.

Jak każde wsparcie unijne, program „Pierwszy biznes…” wiąże się z konkretnymi wymaganiami wobec pożyczkobiorcy. Aby otrzymać zobowiązanie, należy być osobą bezrobotną, studentem ostatniego roku lub absolwentem, który ukończył uczelnię wyższą (lub szkołę zawodową) nie później, niż w ciągu ostatnich 48 miesięcy. W zdecydowanej większości przypadków nie można mieć również ukończonego 30. roku życia.

„Unijne programy dla firm często wiążą się z dość wygórowanymi wymaganiami wobec młodych przedsiębiorców. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ich spełnić, warto rozważyć opcję finansowania zwrotnego, gwarantowaną przez liczne instytucje pozabankowe. Pożyczki dla firm są bowiem osiągalne dla większości osób, które prowadzą lub chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.” - komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.

Kredyt dla firm – sprawdź, jakie musisz spełnić wymagania
Kolejną opcją na otrzymanie dodatkowych środków na rozwój przedsiębiorstwa jest zaciągnięcie kredytu. Podobnie jednak jak w przypadku dotacji unijnych, otrzymanie zobowiązania od firmy z sektora bankowego wiąże się z określonymi, często trudnymi do spełnienia wymaganiami. Przede wszystkim, aby uzyskać zobowiązanie w banku będziemy się musieli wykazać odpowiednią zdolnością kredytową, która zostanie dokładnie zweryfikowana w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Ponadto, z całą pewnością nie otrzymamy kredytu w sytuacji, w której figurujemy w Krajowym Rejestrze Dłużników. Co więcej, aby otrzymać pieniądze, zazwyczaj będziemy musieli udowodnić, że nasza działalność odpowiednio prosperuje i od dłuższego czasu przynosi zyski. Zwykle nie będziemy też mogli uzyskać kredytu na dowolny cel, chyba że – ponownie – spełnimy szereg określonych wymagań.

W celu otrzymania zobowiązania w banku, najczęściej będziemy musieli przedstawić stosowne zaświadczenie z ZUS/US. Kredytodawcy zazwyczaj wymagają również, aby należność zabezpieczyć hipoteką (ustanowioną na daną nieruchomość) lub też tzw. depozytem kaucyjnym, który także podlega oprocentowaniu.

Pozabankowe pożyczki dla firm – otrzymaj zobowiązanie nawet w ciągu godziny
Jednym z najciekawszych sposobów na uzyskanie środków na rozwój firmy, jest tzw. pożyczka pozabankowa. W przeciwieństwie do dotacji unijnych, zobowiązanie od firmy spoza sektora bankowego można otrzymać w każdym momencie. Ponadto, nie jest ono obwarowane tak wysokimi wymaganiami, jak kredyt w banku. Po przedstawieniu odpowiednich dokumentów (zwykle można je wygodnie przekazać drogą elektroniczną), pożyczkę online dla firmy można zazwyczaj otrzymać w ciągu kilkudziesięciu minut od złożenia wniosku.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że najczęściej nie będziemy również musieli podawać konkretnego celu, na który pożyczamy pieniądze – o ile będzie on choćby pośrednio związany z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą. Powinniśmy też pamiętać, że duża część instytucji z sektora pozabankowego nie będzie weryfikowała naszej zdolności kredytowej tak skrupulatnie, jak banki. Dla większości firm najbardziej istotne będzie to, czy posiadamy stałe, regularne dochody, które co miesiąc pojawiają się na naszym koncie bankowym.

Aby zaciągnąć pozabankową pożyczkę dla firmy, trzeba jedynie wejść na stronę danej instytucji i wybrać kwotę oraz okres spłaty zobowiązania. Następnie wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i poczekać, aż skontaktuje się z nami przedstawiciel wybranego przedsiębiorstwa. Po weryfikacji danych osobowych oraz sprawdzeniu wiarygodności finansowej naszej firmy, jeszcze tego samego dnia otrzymamy wpłatę na nasze konto bankowe.

Pożyczki pod zastaw dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw
Wiele instytucji spoza sektora bankowego oferuje również tzw. pożyczki pod zastaw. Stanowią one niezwykle atrakcyjną ofertę dla każdego rodzaju przedsiębiorstw - szczególnie w okresie, w którym działalność dopiero się rozwija. Zastaw na ogół nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania. Taka forma pożyczki jest przede wszystkim doceniana przez młode firmy, które jeszcze nie mogą się wykazać odpowiednią wiarygodnością finansową, ani zdolnością kredytową.

Część instytucji ma również w swojej ofercie tzw. pożyczkę hipoteczną dla firm. W przypadku tego rodzaju zobowiązania, należność jest zabezpieczana za pomocą wskazanej przez wnioskodawcę nieruchomości. Pożyczkę hipoteczną dla firm można zaciągnąć na dowolnie wybrany cel, związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie trzeba się również wykazywać zdolnością kredytową, ani potwierdzać dochodów firmy - pożyczkodawca będzie brał pod uwagę jedynie wartość oraz stan nieruchomości.

"Pozabankowe pożyczki dla firm stanowią ciekawą alternatywę dla kredytu bankowego, na który nie każdy może sobie pozwolić. W przeciwieństwie natomiast do niektórych dotacji unijnych, można je uzyskać w szybki i prosty sposób. Również z uwagi na minimum formalności, przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej." - komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert Pozyczkaportal.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę