Pożyczka na założenie firmy – czyli skąd wziąć pieniądze?

Prawo autorskie : lightfieldstudios / 123RF Zdjęcie Seryjne
Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych procesów. Jedną z największych przeszkód, z którą musimy się zmierzyć podczas zakładania firmy jest brak odpowiedniej gotówki. Nie każdy młody przedsiębiorca może pozwolić sobie na rozpoczęcie działalności jedynie ze środków z własnej kieszeni. W takiej sytuacji warto pomyśleć o wzięciu pożyczki. Pożyczka prywatna, dotacja, kredyt w banku, a może zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej? Dowiedz się więcej o każdym z rozwiązań i wybierz najlepszą opcję dla siebie.


Pożyczka prywatna od ręki
Jednym z naszych ‘źródeł’ gotówki może zostać członek rodziny, dalszy krewny czy też znajomy. Transakcję przekazania określonej sumy pieniędzy między osobami fizycznymi określa się mianem pożyczki prywatnej. Czy jednak takie finansowe wsparcie na pewno jest opłacalne?


Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Z jednej strony pożyczając od rodziny zdecydowanie łatwiej nam negocjować ewentualną możliwość przedłużenia terminu spłaty zobowiązania. Z drugiej strony natomiast takie działania mogą mieć znaczny wpływ na panujące relacje. Zdarza się, że pożyczki wśród rodziny czy znajomych finalnie doprowadzają do kłótni i przysparzają wielu stresów i nerwów. Szczególnie w przypadku pożyczania większych kwot, które niezbędne są do założenia firmy.


Podatek od pożyczki prywatnej
Kolejną ważną kwestią, o której warto wspomnieć omawiając pożyczki prywatne jest podatek. Pożyczka pomiędzy osobami z I grupy podatkowej (tj. małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, ojczyma, macochę, rodzeństwo oraz teściów), do kwoty 9637 zł podlegają zwolnieniu z opodatkowania.


Niestety taka suma prawdopodobnie nie wystarczy na pokrycie wszystkich opłat związanych z założeniem firmy. Należy pamiętać, że pożyczając od teściów, zięcia lub synowej wyższą kwotę niż 9637 zł, podatek będzie trzeba zapłacić, a liczony on jest od nadwyżki wspomnianej sumy.

W sytuacji pożyczki od znajomych, czyli osób niespokrewnionych podatek wynosi 2%. Od tej zasady są również pewne wyjątki, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania. Więcej na ten temat można znaleźć w art. 9 ust. 10 Ustawy od podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 roku .

Dotacje na założenie firmy
Innym sposobem pozyskania gotówki są dotacje na założenie firmy. Mogą być one przyznawane z Urzędu Pracy, jak i z Funduszy Europejskich. Dotacje z Urzędu Pracy stanowią formę walki z bezrobociem. Co najważniejsze, otrzymana gotówka nie podlega zwrotowi.

Naturalnie, aby skorzystać z dofinansowania z Urzędu Pracy należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba posiadać status osoby bezrobotnej minimum przez 3 mies. oraz nie prowadzić innej działalności gospodarczej od minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, gotówka dla młodego przedsiębiorcy trafi szybko oraz co najważniejsze – będzie wypłacana z góry, bez konieczności ponoszenia uprzednich wydatków z własnej kieszeni.

Wsparcie pieniężne na założenie własnej działalności można otrzymać również z Funduszy Europejskich. Środki otrzymane z dotacji unijnych na założenie firmy są doskonałym rozwiązaniem na pokrycie części kosztów. Fundusze te dostępne są przede wszystkim w formie pożyczek. Niestety podlegają one zwrotowi, ale można je otrzymać zdecydowanie łatwiej niż kredyt w banku. Co więcej, również korzystniejsze będą warunki spłaty.

Kredyt dla firm na start – wymagania instytucji bankowych
Inną możliwością jest wzięcie kredytu w banku. Takie rozwiązanie jest dość powszechne, jednak wbrew pozorom wcale nie należy do najprostszych. Przede wszystkim decydując się na pożyczkę w banku musimy być przygotowani na mnóstwo formalności. Warto zatem już na samym początku uzbroić się w cierpliwość.

Ponadto instytucje bankowe potencjalnych klientów oceniają zazwyczaj bardzo rygorystycznie. Młody, nowy przedsiębiorca, który nie ma jeszcze odpowiedniego zaplecza finansowego może spotkać się z odrzuceniem wniosku o kredyt. Co więcej, młode osoby nie mogą liczyć na duże sumy. Większy kredyt przeznaczony jest przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy na rynku obecni są długo, a więc ich firma prosperuje od min. 6-12 miesięcy.

Decydując się na kredyt w banku należy być również przygotowanym na niemałe koszty związane z wzięciem zobowiązania. Wysokie oprocentowanie, koszty związane z prowizją, opłatą przygotowawczą czy ubezpieczeniem to tylko niektóre dodatkowe wydatki.
Banki w przypadku udzielania zobowiązania młodym przedsiębiorcom często oferty ustalają indywidualnie. Warto zatem udać się do wybranych oddziałów banków osobiście i porównać oferowane propozycje.

Pożyczki pozabankowe dla firm
Kolejnymi pożyczkodawcami, którzy w swojej ofercie posiadają pożyczki dla firm są instytucje pozabankowe. Takie rozwiązanie jest znacznie szybsze i co najważniejsze - formalności ograniczone są jedynie do niezbędnego minimum. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na żmudnym wypełnianiu miliona wniosków. Ponadto proces ten zazwyczaj przebiega całkowicie drogą online. Oznacza to, że gotówkę otrzymamy na konto, bez konieczności wychodzenia z domu.

Firmy pożyczkowe to doskonałe rozwiązanie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), startupów czy też osób pracujących na samozatrudnieniu. Co warte podkreślenia, część instytucji pozabankowych w swojej ofercie posiada pożyczki dla małych firm bez BIK, KRD i innych zaświadczeń. Instytucje pozabankowe mogą być zatem najlepszym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców.

Oferta pożyczek pozabankowych jest bardzo szeroka i nie ogranicza się tylko do zwykłych pożyczek ratalnych zależnych od dochodów przedsiębiorstwa. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się pożyczka hipoteczna, która różni się od kredytu hipotecznego przede wszystkim celem zaciągania zobowiązania. W przypadku kredytu cel na który zaciągamy zobowiązanie musi wiązać się z nieruchomością - pożyczone pieniądze musimy wydać na jej zakup czy remont. W przypadku pożyczki pożyczoną kwotę możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby