Nikt nie mąci na rynku pracy tak, jak Biedronka. Sieć rusza z nowymi podwyżkami, na kasie zarobisz więcej niż na uczelni

Biedronka szykuje nowe podwyżki dla swoich pracowników.
Biedronka szykuje nowe podwyżki dla swoich pracowników. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Od stycznia 2018 roku sprzedawcy-kasjerzy w Biedronce będą mogli zarabiać nawet 3550 złotych miesięcznie – donosi portal Wiadomości Handlowe. To wynik pilotażowych programów prowadzonych w ostatnich miesiącach, kiedy to pracownikom, którzy mieli doskonałą frekwencję, zaoferowano dodatkowe wynagrodzenie.

Nowa stawka składa się z dwóch elementów: podstawy na poziomie 3000 złotych brutto oraz 550-złotowej „nagrody za 100 procent obecności”. Oferta będzie adresowana do osób zatrudnionych od minimum 3 lat w warszawskich marketach sieci, z sięgającą 100 procent frekwencją. Nie trzeba jednak być biedronkowym weteranem, żeby skorzystać: nowicjusze dostaną niewiele niższą podstawę (2700 zł brutto), podobnie jak pracownicy ze stażem od jednego do trzech lat pracy w Biedronce (2800 zł brutto). Bonus frekwencyjny będzie identyczny. Do tego można jeszcze dorzucić bonus obrotowy, za wyniki osiągnięte przez dany sklep – ze spekulacji wynika, że będzie on wynosić 600 złotych brutto, czyli mniej więcej dwukrotnie więcej niż w tej chwili.

Oczywiście, podwyżki do pewnego stopnia są aktem desperacji: na warszawskim rynku pracy panuje gigantyczna posucha i sieci handlowe wyrywają sobie pracowników z rąk. Zatem nowy program adresowany jest przede wszystkim do warszawiaków, w nieco dłuższej perspektywie – zapewne też do krakowian, poznaniaków czy gdańszczan. Ale nie ulega wątpliwości, że sieć w spektakularny sposób przeciera szlaki dla nowych standardów zatrudnienia.

Program jest efektem eksperymentów z frekwencją i płatnościami, jakie Biedronka prowadziła w ostatnich miesiącach. Menedżerowie zresztą tego nie ukrywają: na ich decyzji miały zaważyć „wnioski wynikające z analizy wyników badania rynku pracy w Polsce, propozycje i opinie pracowników” i „zaangażowanie i wkład całego zespołu w wyniki firmy”. Istotnym czynnikiem mogły być też rozmowy, jakie związki zawodowe z Biedronki toczyły w ostatnich tygodniach z kierownictwem firmy.


Jak opowiadali nam niedawno eksperci, na przestrzeni ostatnich 10 lat wynagrodzenia w usługach zaczęły przewyższać te znane np. z sektora produkcji. – Statystyki mówią, że w sektorze usług płaci się już 25 proc. więcej niż w produkcji. To powoduje, że mamy dzisiaj do czynienia z odpływem ludzi właśnie w takie miejsca jak Biedronka czy Lidl. Bo taka różnica, to już solidny argument do tego, żeby zmienić pracę – podkreślał w rozmowie z INN:Poland Piotr Goliński, partner zarządzający CTER, członek Senior Management Worldwide (SWM) w Polsce.

Co więcej, na jednej z państwowych uczelni, naukowiec z tytułem doktora zarabia ok. 3,5 tys. brutto. Dokładnie tyle samo będą po podwyżkach zarabiać pracownicy Biedronki. Płace nie są też wyższe w urzędach. W ubiegłym roku Urząd Patentowy szukał pracownika na stanowisko szefa jednego z działów, proponując pensję w wysokości 4,5 tys. zł brutto. To o kilkaset złotych mniej, niż zarabia kierownik sklepu Biedronka.

źródło: Wiadomości Handlowe
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.