Państwowy koncern kontra polskie supermarkety: firmy toczą batalię o to, kto się podszywa pod rywala

PKN Orlen używa brandu, który jest bliźniaczo podobny do marki Polskiej Grupy Supermarketów.
PKN Orlen używa brandu, który jest bliźniaczo podobny do marki Polskiej Grupy Supermarketów. Fot. Piotr Augustyniak / Agencja Gazeta
Poszło o jedną literę: O! Pod taką właśnie marką – O!shop – paliwowy gigant rozwija sieć sklepów przy swoich stacjach paliw. Od początku listopada do tego doszły też produkty sygnowane tą marką. Na razie woda źródlana, ale w planach są kolejne towary.

Problem w tym, że bardzo podobnej nazwy używa Polska Grupa Supermarketów. Zrzeszenie skupiające m.in. Top Market, Delica i Minuta8 sprzedaje produkty pod marką „O! Dobre Pewne Twoje”.

„O!” i „O! Dobre Pewne Twoje” może nie brzmią identycznie, ale identyfikacja wizualna produktów jest bardzo zbliżona. To po prostu litera „O” wraz z wykrzyknikiem. Może to wprowadzać konsumentów w błąd. A żaden przedsiębiorca nie chciałby pracować na siłę marki konkurenta. Dlatego kwestia przyznania praw do marki jest zarzewiem potencjalnego konfliktu.

Obie spółki są tego świadome. Jak dowiedziały się wiadomościhandlowe.pl, PKN Orlen podjął próbę poznania stanowiska Polskiej Grupy Supermarketów w tej sprawie. Dotychczas nie uzyskał jednak odpowiedzi. Koncern nie obawia się ewentualnych działań prawnych ze strony PGS – znak towarowy „O!” został bowiem zarejestrowany już w 2015 roku. Czy to rozstrzyga sprawę? Niezupełnie. Postępowanie w sprawie rejestracji znaku towarowego na rzecz PGS wciąż trwa. Niewątpliwie zrzeszeniu sklepów zależeć będzie na prawie do korzystania z marki „O!...”. Jej promocja i sprzedaż produktów trwają w najlepsze, a badania wskazują na siłę marki „O! Dobre Pewne Twoje”.

Czy więc oba znaki będą funkcjonowały równocześnie? Któryś z nich będzie musiał zniknąć? Tego jeszcze nie wiemy. Z pewnością jednak prawnicy obu spółek zarobią o!krągłą sumkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.