Naga prawda o polskiej innowacyjności. Zamiast być europejskim hubem technologicznym, jesteśmy na szarym krańcu Europy

Otwarcie laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wbrew pozorom, pod względem innowacji Polska znajduje się w ogonie Europy.
Otwarcie laboratorium Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Wbrew pozorom, pod względem innowacji Polska znajduje się w ogonie Europy. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Takie wnioski płyną nawet z pobieżnego rzutu oka na dane statystyczne. Zgodnie z danym Eurostatu, dotyczącymi poziomu wydatków na badania i rozwój (czyli R&D) Polska odpowiada zaledwie za 1,5 proc. europejskich wydatków na innowacyjność.


Unia Europejska wydała na R&D w 2016 r. 2,03 proc. swojego PKB. W ujęciu liczbowym kwota ta sięga 302 mld euro. Tymczasem w Polsce wydaliśmy na te cele zaledwie 4,11 mld euro. Jesteśmy w ogonie Europie nie tylko pod względem liczb bezwzględnych, ale też odsetka: te cztery miliardy to zaledwie 0,97 proc. naszego PKB. Prawda, innowacyjność jest równie leckważona m.in. w Grecji, Słowacji czy Chorwacji. To jednak nie usprawiedliwia naszych twierdzeń o byciu „technologicznym sercem regionu”, ani aspiracji do bycia państwem rozwiniętym.

Dla porównania można spojrzeć na stosunkowo majetne lecz znacznie mniej ludne państwa. W Austrii wydatki na R&D sięgają 3,09 proc. PKB, w Szwecji – 3,25 proc. PKB. Odpowiednio jest to 10,9 oraz 15,1 mld euro. Różnica jest jeszcze bardziej uderzająca, gdy zestawimy ją z wydatkami Niemiec – tam odsetek jest niższy niż w wymienionych wcześniej państwach (2,94 proc. PKB), za to kwota imponująca: 92,4 mld euro. To właściwie niemal trzecia część europejskich wydatków na innowacje.

Unię Europejską jako całość zaczyna też przeganiać reszta świata: Stany Zjednoczone wydają na R&D 2,79 proc. PKB, Japonia – 3,29 proc. Nawet Chiny, które do niedawna uchodziły niemal wyłącznie za „kopistę” światowych rozwiązań, inwestują w naukę więcej niż Europa (wydatki na poziomie 2,07 proc.). Nie mówiąc już o jednym ze światowych rekordzistów, czyli Korei Południowej, gdzie na R&D trafia 4,23 proc. PKB.


źródło: wiesci24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby