Morawiecki daje 1,2 mld zł na narodowego giganta. Chce kupić 5 Boeingów

Premier Mateusz Morawiecki powołał do życia Polską Grupę Lotniczą. Dorzuci do nowego giganta 1,2 mld zł.
Premier Mateusz Morawiecki powołał do życia Polską Grupę Lotniczą. Dorzuci do nowego giganta 1,2 mld zł. Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki powołał do życia Polską Grupę Lotniczą. Jej szefem został prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Rząd dorzuci do nowego giganta 1,2 mld zł. W skład PGL wejdą spółki Skarbu Państwa, m.in. PPL LOT, LOT AMS, LS Airport Services.

Milczarski na razie będzie łączył stanowisko z dotychczasowymi obowiązkami i nie dostanie dodatkowej pensji.

Państwowa Grupa Lotnicza dostanie kapitał w wysokości 1,2 miliarda złotych, pochodzący bezpośrednio z budżetu państwa. Nowy podmiot ma skupić wszystkie firmy, które działają w branży lotnictwa pasażerskiego. Oprócz linii lotniczych LOT są to m.in.: LOT AMS - zajmujący się obsługą techniczną samolotów i LS Airport Services odpowiedzialny za obsługę naziemną pasażerów i ładunków.

Szczegółowy skład PGL i formuła jej działania mają zostać zaprezentowane w najbliższych kilku miesiącach. Firmy, które wejdą do PGL mają zachować odrębność organizacyjną i finansową, ale będą realizowały jedną, wspólną strategię. Na razie nie wiadomo więc, czy będzie to oznaczało dla pasażerów LOT.

W ramach PGL ma powstać zupełnie nowy podmiot, który będzie się zajmował leasingiem samolotów pasażerskich. Ceny dla LOT-u ceny mają być takie same, jak dla innych przewoźników, by nie narazić się na zarzuty związane z pomocą publiczną.

Jak mówił Milczarski, z 1,2 mld zł kapitału PGL, około 1 mld zł ma zasilić fundusz leasingowy. Za tę sumę można kupić np. pięć Boeingów 737 MAX 8, które na pokład zabierają po ponad 180 pasażerów. Dodał, że powołanie PGL jest częścią trendu konsolidacyjnego, który widać na całym rynku europejskim.


Projekt Polskiej Grupy Lotniczej jest jednym z elementów strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

źródło: RMF24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.