Święto Tłustych Kotów. Ci prezesi do lunchu zarobili tyle, ile przeciętny śmiertelnik w rok

Luka między zarobkami topowych menedżerów a przeciętnego pracownika zwiększa się na całym świecie.
Luka między zarobkami topowych menedżerów a przeciętnego pracownika zwiększa się na całym świecie. Fot. Pixabay
W ciągu pierwszych trzech roboczych dni tego roku szefowie największych firm zarobili tyle, ile przeciętny pracownik zarabia w rok – wytykają Brytyjczycy prezesom największych firm na Wyspach. Zjawisko nazwano Czwartkiem Tłustych Kotów.


Wszystko na bazie analizy zarobków prezesów firm z listy FTSE 100. To ranking stu największych koncernów w Zjednoczonym Królestwie. Mediana zarobków szefów tych firm to około 3,45 miliona funtów rocznie. To około 120 razy więcej niż zarabia przeciętny pracownik zatrudniony na pełnym etacie przez cały rok (średnie roczne zarobki na Wyspach – 28 758 funtów).

Wystarczyło zatem podzielić zarobki prezesów przez dni robocze. Wyszło, że do czwartkowego lunchu prezesi mieliby już na koncie tyle, co robotnicy po roku harówki. Z wyliczeń statystycznych wynika, że prezesi zarabiają 898 funtów za godzinę, a to z kolei 256 razy więcej niż minimalna płaca.

– Oburzające, że menedżerowie dostają pensje, które wyglądają, jak numer telefonu, podczas gdy robotnicy doświadczają największych cięć zarobków od czasów napoleońskich – pomstuje Frances O'Grady, szef związków zawodowych TUC. W tym kontekście największe oburzenie wywołują też postulaty obniżania minimalnych pensji czy minimalnych stawek godzinowych czy dziennych.


źródło: The Guardian
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.