Mamy XXI wiek, a w tym zawodzie wciąż panuje średniowiecze. „Komputery robią za maszyny do pisania”

Cyfryzacja od kilku lat jest słowem-kluczem, którym posługują się tak biznesmeni, jak i politycy
Cyfryzacja od kilku lat jest słowem-kluczem, którym posługują się tak biznesmeni, jak i politycy Fot. Alan Cleaver/http://skroc.pl/729ae/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/8ce73
Cyfryzacja od kilku lat jest słowem-kluczem, którym posługują się tak biznesmeni, jak i politycy. Co chwila rozpisywane są nowe przetargi, dotyczące wdrażania rozbudowanych systemów informatycznych w prywatnych firmach i spółkach Skarbu Państwa. Jedną z niewielu ostoi, która opiera się używaniu nowych technologii, pozostaje...polskie sądownictwo.


– Dziś wszystko w sądzie musi być wydrukowane. Dlatego w pokojach sędziów zalegają góry papierowych akt, a pełnomocnicy godzinami stawiają parafki, potwierdzając za zgodność z oryginałem tysiące stron kopii dokumentów – opowiada w wywiadzie dla „Gazety Prawnej” Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

Ekspert opowiada, że na informatyzację sądów zostały przeznaczone duże pieniądze. Problemem pozostaje jednak mentalność przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. – Skończyło się to tym, że choć pecety na sale sądowe zawitały, to robią jedynie za maszyny do pisania – zauważa.

Mężczyzna zauważa, że przez brak wykorzystywania systemów do zarządzania salami, zdarza się, że jedno pomieszczenie jest wyznaczane jako właściwe dla dwóch-trzech rozpraw w tym samym czasie. Dochodzi przez to do sytuacji, w których osoba, która pokonuje pół Polski, by stawić się w sądzie, zostaje odprawiona z kwitkiem. – Niestety nie sposób zmusić sędziego, aby skorzystał z dobrodziejstwa systemów informatycznych – wytyka Pilitowski.


Problemy z digitalizacją nie ograniczają się oczywiście tylko do polskich sądów. Policjanci we Wrocławiu i Warszawie dopiero w 2016 roku dostali swoje adresy mailowe. – Żaden z pięciu policjantów, z którym osobiście współpracowałem we Wrocławiu, z trzech różnych komisariatów, nie miał dostępu do służbowego internetu – opowiadał nam wówczas Krzysztof, biegły sądowy, współpracujący z komisariatami wrocławskimi.

źródło: Gazeta Prawna
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.