Zarobią na zakazie handlu w niedziele? Otworzą nowe placówki w centrach handlowych

Poczta Polska znalazła się wśród tych podmiotów, które mogą prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu.
Poczta Polska znalazła się wśród tych podmiotów, które mogą prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Urzędy pocztowe zostały uwzględnione wśród wyjątków przyjętych w ustawie o zakazie handlu w niedziele. To może być kolejny bodziec do rozwoju narodowego operatora.

Obecnie na terenie kraju działa około 7,5 tysiąca placówek Poczty Polskiej. 17 z nich działa całodobowo, w tym również w niedziele. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznik Poczty Polskiej, Justyny Siwek, spółka nie planuje otwierania innych placówek w trybie całodobowym. Jednak może się okazać, że mimo to więcej placówek będzie czynnych w niedziele.

Chodzi tu głównie o urzędy usytuowane na terenie galerii handlowych. W tej chwili, jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, poczta ma w tych przybytkach 180 placówek, a do końca roku ich liczba ma wzrosnąć do 240. Tym samym będzie miała szansę na zwiększenie przychodów ze sprzedaży. Dodatkowym bonusem jest znalezienie się w uprzywilejowanej grupie wraz z kinami, restauracjami, aptekami, czy kioskami ruchu, które znajdują się na terenie galerii.

Jak dowiedzieliśmy się od Pani rzecznik, nie jest do końca pewne, czy urzędy w centrach handlowych będą otwarte w wolne niedziele. Firma uzależnia to od liczby klientów, którzy zdecydują się na zakupy w galeriach w takie dni. "Otwieranie placówki pocztowej w niedzielę musi być opłacalne biznesowo i odpowiadać na potrzeby klientów, będziemy więc podejmować decyzje odnośnie ich dalszego funkcjonowania" - czytamy w informacji od rzecznik Poczty Polskiej.


Nowa strategia Poczty Polskiej
Dzisiaj Poczta Polska kojarzy się głównie z obsługą wszelkiego rodzaju przesyłek. Tymczasem szybko rosną przychody z prowadzonej w placówkach przychody, informuje dziennik. Z danych firmy wynika, że w roku 2017 przychody związane z działalnością handlową wyniosły 400 mln zł. Na ten rok spółka założyła dalszy ich wzrost i ustaliła prognozy na pół miliarda zł.

Na poczcie poza znaczkami pocztowymi, kopertami i pudełkami do pakowania przesyłek kupimy dzisiaj między innymi prasę, kalendarze, książki i artykuły biurowe.
W celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży Poczta Polska planuje wprowadzić do oferty handlowej więcej towarów sezonowych i okolicznościowych, jak np. słodycze w okolicach Dnia Babci i Dziadka czy pluszowe maskotki na walentynki oraz produkty dla najmłodszych, takie jak gry i zabawki.

Jak zapewnia spółka, nie będzie konkurować ze sklepami spożywczymi, ponieważ poza wspomnianymi słodyczami nie planuje wchodzić w ten sam segment rynku.

Nie tylko Poczta Polska może zyskać na zakazie
Wśród placówek, które będą mogły prowadzić handel są również piekarnie, cukiernie i stacje benzynowe. Zwłaszcza te ostatnie w związku z wprowadzeniem ograniczenia handlu w niedziele mogą liczyć na zwiększony ruch. Skorzystać na tym zakazie chce również sieć Intermarche, która planuje otwierania kolejnych stacji benzynowych przy swoich supermarketach. Każda ze stacji będzie połączona z niewielkim sklepikiem, w którym zgodnie z nowymi przepisami będzie można prowadzić handel.

Również sieć Żabka zachęca swoich franczyzobiorców do prowadzenia handlu w niedziele, w wypadku tych sklepów warunek stawiany przez ustawodawców jest jeden – sprzedaż w dniu wolnym od pracy musi prowadzić samodzielnie właściciel.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.