Koszt prowadzenia firmy rośnie. W tym roku przedsiębiorca zapłaci o 715 zł więcej

Aż o 715 zł rosną w tym roku składki przedsiębiorców na ZUS i inne ubezpieczenia
Aż o 715 zł rosną w tym roku składki przedsiębiorców na ZUS i inne ubezpieczenia Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Lada moment minie termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców. Jej wysokość urosła o rekordowe 7,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Każdy prowadzący firmę musi wysupłać o kilkaset złotych więcej, niż rok wcześniej.

Przez ostatnie dwa lata wysokość składki zdrowotnej rosła 2 – 3 razy wolniej. Obecnie podskoczyła z poziomu 297,28 zł na 319,94 zł. W ostatnich latach podwyżki nie były tak spektakularne, wynosiły na ogół poniżej 10 złotych rocznie.

Teraz ZUS zaciera ręce, bo przyczynkiem do podniesienia składek są wyższe płace w sektorze przedsiębiorstw. Chodzi o firmy zatrudniające powyżej 9 osób.

Ile kosztuje prowadzenie firmy?
Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia płaca w tym sektorze (wraz z wypłatami zysku) wyniosła w ostatnim kwartale zeszłego roku prawie 4740 złotych brutto. I od tej wartości zależy wysokość składki na ZUS. Warto przy tym zauważyć, że w mniejszych firmach wynagrodzenia wrosły w dużo mniejszej skali.

Ostateczna wysokość przelewu do ZUS zależy też od wartości, które kształtują składki społeczne (emerytalną, rentową, wypadkową, składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). W sumie w tym roku przedsiębiorca opłacający pełne składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłaci z tego tytułu o 715 zł więcej niż rok temu. To wzrost o 5,1 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.