Specjaliści przewidują, że w ciągu najbliższych 20 lat zatrudnienie znajdzie ponad pół miliona pilotów. Wszystko to przez gwałtowny rozwój i ciągle rosnącą liczbę podróżujących samolotami.
Rozwój ekonomiczny na świecie napędza różne branże. Jeden z największych skoków obserwowany jest w branży lotniczej, gdzie liczba połączeń rośnie w błyskawicznym tempie. Jak wynika z prezentowanych przez Boeinga danych, do 2036 roku na rynku znajdzie się praca dla 637 tys. pilotów.
Gdzie poszukiwani do pracy są piloci?/b]
Głównym rynkiem, który napędza ten wzrost jest[b] Azja Wschodnia. Jak informował Bloomberg, w ubiegłym roku Airbus wygrał przetarg na dostarczenie do Chin samolotów o wartości 22 miliardów dolarów. Na tym jednak nie koniec, już wtedy koncern informował, że prowadzi rozmowy na dostarczenie kolejnych maszyn.
To powoduje, że 40 proc. z szacowanego zapotrzebowania pilotów przypadnie na ten właśnie rynek. To mniej niż będzie ich trzeba w Europie i Ameryce Północnej razem wziętych. Najmniej nowych pilotów znajdzie pracę w Afryce i w Rosji (łącznie z całym terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw).
Problemy przewoźników
Problemy z niedoborem pilotów widoczne są już dzisiaj. We wrześniu ubiegłego roku Ryanair zmuszony był do zawieszenia wielu lotów. Związane to było z przymusowym wysyłaniem pilotów na urlopy. Ten problem kadrowy spowodowany był między innymi „podkupowaniem” pilotów Ryanair przez konkurencję. W ten sposób Norwegian Air pozyskał w pierwszej połowie ubiegłego roku ponad 100 pracowników.
Wszystkie problemy irlandzkiego przewoźnika doprowadziły do powstania w firmie związków zawodowych, które uznał nawet znany z niechęci do nich szef firmy Michael O'Leary. To z kolei doprowadziło do 20-procentowych podwyżek w firmie.
Wschodni gigant lotniczy
W związku ze wzrostem przewozów pasażerskich na poziomie 6,1 proc, który ma utrzymać się na tym poziomie przez najbliższe 2 dekady, Chiny około roku 2024 staną się największym rynkiem lotniczym na świecie. Zaś w ciągu najbliższych 20 lat flota w tym państwie powiększy się o 6800 samolotów.