Zapomnij o taniej elektronice z sieci. Fiskus szykuje bat na allegrowiczów

Najczęściej faktur VAT nie chcą wystawiać sprzedawcy smartfonów i tabletów.
Najczęściej faktur VAT nie chcą wystawiać sprzedawcy smartfonów i tabletów. flickr.com / Ed Schipul / (CC BY-SA 2.0)
Chęć zwiększenia wpływów z podatku VAT zaprowadziła Ministerstwo Finansów na portale aukcyjne. Wszyscy, którzy zaznaczyli tam opcję „nie wystawiam faktury”, muszą uważać.

Prowadzony przez Ministerstwo Finansów monitoring informacji zawartych na popularnych platformach aukcyjnych wykazał, że wielu sprzedawców, zarejestrowanych jako podatnicy VAT, wystawia na aukcjach nowe towary z informacją: „nie wystawiam faktury”. Praktyki takie są szczególnie częste w kategorii elektronika i dotyczą przede wszystkim telefonów komórkowych i tabletów.

Podatek VAT
Ministerstwo zamierza podjęcie kolejnych kroków, mających na celu poprawienie ściągalności podatku VAT. W tym celu wystosowało ostrzeżenie, w którym informuje, że takie postępowanie „może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT”.

W związku z tym zapowiedziano podjęcie kroków, mających na celu zlikwidowanie tego procederu. Wszyscy, którzy mają ustawiony parametr „nie wystawiam faktury”, a są zarejestrowani jako podatnicy VAT lub ich sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności, otrzymają stosowne powiadomienia od ministerstwa: e-mailem (z adresu dppt@automat.mf.gov.pl) lub SMS-em.


E-mail z Ministerstwa Finansów
Jak informuje Ministerstwo Finansów, obydwa rodzaje wiadomości będą podpisane „Ministerstwo Finansów, Departament Poboru Podatków" i rozsyłane automatycznie. Dlatego też nie będzie możliwe odpowiadanie na nie.

Chcąc jednocześnie chronić odbiorców tych wiadomości, ministerstwo informuje, że żadna z nich nie będzie zawierała wezwań do zapłaty zaległego podatku ani żadnych załączników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.