Rynek eksplodował. Producenci kaw rzemieślniczych chcą powtórzyć sukces piwowarów

Firmy takie jak Etno Cafe są w awangardzie kraftowej rewolucji na rynku kawy.
Firmy takie jak Etno Cafe są w awangardzie kraftowej rewolucji na rynku kawy. Fot. Facebook/Etno Cafe
„Rynek palarni kaw przeżywa właśnie w Polsce etap dynamicznego wzrostu analogiczny do tego, co stało się kilka lat temu na rynku piwa kraftowego” – twierdzi Krzysztof Szkutnik, kierownik projektu Wroasters w Etno Cafe i jeden z pięciu Polaków z tytułem Arabica Q Grander.

– Szczególnie szybko rozwija się segment mikropalarni, które korzystają z pieców do 5 kilo – opowiada w rozmowie z Portalem Spożywczym Szkutnik. – W tym wypadku możemy nawet powiedzieć, że zbliżamy się do nasycenia tego rynku. Wzrosty te biorą się z rosnącej świadomości Polaków, którzy coraz chętniej stawiają na kawę kupowaną bezpośrednio od producenta. W cenie są też szczegółowe parametry na opakowaniu, których umieszczanie stało się regułą na kawach wypalanych przez polskie palarnie – kwitował.

Jego zdaniem, nie ma już mowy o „niszy” – rzemieślnicze palenie kawy w Polsce rozkwitło niemal w tym samym stopniu jak na Zachodzie Europy, a z doświadczeń mniejszych przedsiębiorców zaczynają nawet korzystać duzi producenci (podobnie jak było z browarami). Brakuje jeszcze kaw z najstaranniej wyselekcjonowanych i najdroższych ziaren, nie rozwinęła się też współpraca między producentami a instytucjami naukowymi – co może być szansą polskiego rynku kawy.

Jak podkreśla Szkutnik, rzemieślnicze palenie kawy stało się dochodowym biznesem, tym bardziej, że docelowy klient jest inny niż w przypadku dużych „marek komercyjnych”. Co więcej, polski kawosz staje się coraz bardziej wyrafinowany. – Książki i media o kawie, fora internetowe, dynamiczny rozwój sieci kawiarni stawiających na kraftowe kawy – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia w ostatnim czasie ze zmianą myślenia o kawie – dowodzi ekspert.


Kawa może zacząć wypierać niezbyt zdrowe energetyki w segmencie napojów butelkowanych. – Ten rok może być też przełomowy, jeśli chodzi o świadome łączenie kawy z jedzeniem – mówi Szkutnik. Chodzi zwłaszcza o desery. – W zależności od składników, faktury i ciężaru jedzenia zaczniemy zagłębiać się we właściwości kawy – zapowiada.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.