Konferencja Episkopatu Polski sugeruje podniesienie wieku, od którego będzie można w Polsce kupić alkohol.
Konferencja Episkopatu Polski sugeruje podniesienie wieku, od którego będzie można w Polsce kupić alkohol. Fot. Michal Lepecki / Agencja Gazeta
Reklama.
Jednak niespodziewanie na horyzoncie pojawił się nowy zwolennik zaostrzania przepisów antyalkoholowych. W tym celu powstał Narodowy Program Trzeźwości, który 16 lutego został zaprezentowany w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Kościół walczy ze zniewoleniem Polaków
Władze polskiego Kościoła chcą, by program był realizowany poprzez kampanie społeczne i edukacyjne przy zaangażowaniu instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych. Jak podkreśla KEP, program ma stać się „drogowskazem dla wszystkich Polaków, nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, jak ratować naszą Ojczyznę przed zniewoleniami”.
W programie Kościół powołuje się na osiągnięcia współczesnej nauki, z których wynika, że spożywanie alkoholu powoduje powstawanie „szkód, które wynikają z używania napojów alkoholowych przez nieletnich oraz z nadużywania takich napojów przez dorosłych”. Ponadto władze kościelne uważają, że spożywanie alkoholu może naruaszć „tożsamość, suwerenność, wolność, zdrowie, rozwój i dobrobyt”.
Księża uważają również, że „napoje alkoholowe nie są konieczne do życia” i należy dążyć do całkowitego ich wyeliminowania, chociaż jak sami podkreślają: „perspektywa całkowitego usunięcia tej substancji psychoaktywnej z użytkowania wydaje się na chwilę obecną odległa”.
Rozwiązywanie problemów alkoholowych
Przede wszystkim zdaniem KEP nie można wprowadzać prohibicji, bo jak pokazuje historia, zakaz taki jest nieskuteczny. Zdaniem organizacji, eliminacja alkoholu powinna być wprowadzana stopniowo na drodze akceptacji społecznej.
Księża mają też kilka zaleceń i uwag dotyczących ograniczenia spożywania alkoholu przez Polaków. Przede wszystkim uważają, że wszystkie osoby dotknięte chorobą alkoholową powinny być poddawane leczeniu. Dodatkowo powinno się stworzyć program walki z alkoholizmem, a wraz z nim ograniczyć działania marketingowe nakłaniające ludność do spożywania napojów alkoholowych. Według KEP zwłaszcza należy ograniczyć dezinformację, którą szerzą reklamy tych trunków.
Alkohol od 21. roku życia
Jednak to, co może najbardziej zaskakiwać, to chęć „uzyskanie realnej abstynencji dzieci i młodzieży do 21. roku życia, osiągniętej przy aktywnym udziale odpowiednich grup dorosłych (rodzice, duszpasterze, nauczyciele, urzędnicy)”.
Może to oznaczać, że pojawią się działania mające na celu podniesienie wieku, w którym będzie w naszym kraju kupować alkohol. Jako przykład podany dokumencie służyć mają regulacje prawne w USA, gdzie alkohol można legalnie nabyć po ukończeniu 21. roku życia.