Czy informację o zakazie handlu w niedziele dało się przegapić? Ministerstwo sugeruje wyrozumiałość

Pouczenie i wyjaśnienie „co jest nie tak” - tak zdaniem Stanisława Szweda, wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej, powinny początkowo wyglądać konsekwencje związane ze złamanie zakazu handlu w niedzielę
Pouczenie i wyjaśnienie „co jest nie tak” - tak zdaniem Stanisława Szweda, wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej, powinny początkowo wyglądać konsekwencje związane ze złamanie zakazu handlu w niedzielę Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Pouczenie i wyjaśnienie „co jest nie tak” - tak zdaniem Stanisława Szweda, wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej, powinny początkowo wyglądać konsekwencje związane ze złamanie zakazu handlu w niedzielę. Taka praktyka miałaby oczywiście dotyczyć drobnych sprzedawców.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczyna obowiązywać od marca 2018 roku. Pierwszym dniem, w którym sklepy będą musiały zostać przymusowo zamknięte jest 11 marca, następnym – 18 marca. I choć media od miesięcy donoszą o tym fakcie, wiceminister Szwed namawia do wyrozumiałości – wszak nie wszyscy właściciele sklepów mogli przyjąć tę informację do wiadomości.

Jak jego zdaniem będą wyglądać pierwsze kontrole? Szwed stwierdził, że "zapewne pierwsza kontrola skończy się pouczeniem, wyjaśnieniem, co jest nie tak". W rozmowie z PAP-em, cytowany przez Bankiera wiceminister zastrzegł jednocześnie, że jego resort nie wyobraża sobie sytuacji, w której duży market łamie przepisy, zasłaniając się niewiedzą.

Zdaniem Szweda wysokie kary spadną głównie na firmy, które będą notorycznie łamać prawo. - Jeżeli nagminnie będzie łamana ustawa, to będziemy ją nowelizować, doprecyzowywać – zapowiedział. Za handel w niedziele, o których mowa w ustawie przedsiębiorcom grozi od 1 tys. do 100 tys. złotych kary.


Przedstawiciel resortu pracy wypowiedział się również w kwestii prób obchodzenia nowych przepisów. Według niego to tylko „wypowiedzi medialne”, a problem został wyolbrzymiony. Przypomnijmy, że w związku z zakazem wydłużenie czasu pracy w piątki, soboty i poniedziałki zapowiedziała Biedronka. Lidl rozważa natomiast wprowadzenie poniedziałkowych zmian, które miałyby się zaczynać już o 5 rano.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.