Za oszczędności życia kupił działkę, na której miał zbudować dom. Z marzeń nici, bo weszły nowe przepisy

Wiele atrakcyjnych działek położonych nad rzekami stało się z dnia na dzień bezwartościowych na mocy nowych przepisów.
Wiele atrakcyjnych działek położonych nad rzekami stało się z dnia na dzień bezwartościowych na mocy nowych przepisów. Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
Masz niezabudowaną działkę nad wodą? Lepiej zapoznaj się z wszystkimi nowymi przepisami, bo może się okazać, że z dnia na dzień stała się kompletnie bezwartościowa.

Historię właściciela jednej z takich działek przybliża „Gazeta Wyborcza”. Pan Tomasz nabył za niemałą kwotę działkę w gminie Błonie, na terenie województwa mazowieckiego. Działka ta wydawała się być w idealnej lokalizacji, a jej dodatkowym atutem było położenie nad przepływającą obok rzeką – Utratą.

Pan Tomasz miał poważne plany. Chciał, by działka stała się miejscem, w którym postawi sobie dom, kiedy przejdzie już na emeryturę.

Nad wodą nie wybudujesz
Pierwszego stycznia bieżącego roku weszło w życie nowe prawo wodne. Na jego mocy wygasły wszystkie wydane wcześniej decyzje o warunkach zabudowy dla działek położonych „na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią lub w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego”, dla których nie wydano pozwoleń na budowę. Dla pana Tomasza oznacza to, że wydana wcześniej decyzja o warunkach zabudowy na jego działce również straciła ważność.

Działek takich nie jest mało, ponieważ jak informuje dziennik, zajmują one aż 15 tys. km2.

Na ziemi uprawnej też nie
Dodatkowo zmieniono też zapisy w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, z których wynika, że dla działek z gruntem o klasach I-III nie będzie już możliwości wydania warunków zabudowy. To skutecznie uniemożliwia panu Tomaszowi jakiekolwiek starania o otrzymanie dokumentu zezwalającego na późniejsze postawienie domu, ponieważ jego ziemia ma III kasę.


Do tej pory właściciel działki cały czas sprawdzał postęp prac przy przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż w myśl poprzednich przepisów tylko ten dokument mógł uniemożliwić późniejszą budowę domu. Jednak wszystko zmieniło się z dnia na dzień, wraz z wejściem w życie nowych przepisów. W ten sposób działka, na którą bohater artykułu wydał oszczędności życia. stała się kompletnie bezwartościowa. Z nowych przepisów wynika również, że nie przewidziano żadnych odszkodowań dla właścicieli takich gruntów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.