Odkryli wszystkie karty. Jedna z najdynamiczniejszych firm w Polsce ujawnia, ile się w niej zarabia

Przyrost zatrudnienia w Netguru ma sięgać 40 proc. rok do roku.
Przyrost zatrudnienia w Netguru ma sięgać 40 proc. rok do roku. Fot. Facebook / Netguru
Badania rynku pracy nie pozostawiają większych wątpliwości: 83 proc. Polaków oczekuje, że wysokość wynagrodzenia zostanie podana już w ogłoszeniu o pracę. Jednocześnie tak daleko idących anonsów ze świecą szukać. Tymczasem jedna z najdynamiczniejszych firm w Polsce, może i w Europie, właśnie szuka kandydatów do pracy – i na wstępie pokazuje bez ogródek, ile będą zarabiać.

Netguru to jeden z symboli „nowej polskiej gospodarki” – firma IT, która od 2008 roku przeszła długą drogę od trzyosobowego start-upu do przedsiębiorstwa zatrudniającego kilkaset osób, przejmującego inne zespoły niemal w całości. Według firmy Deloitte to jedna z najszybciej rosnących firm na całym kontynencie, z aspiracjami do rychłego wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych i doścignięcia polskiego imperium IT, Asseco.

– Liczę, że rok do roku zatrudnienie będzie wzrastać o 40 proc. – cytuje prezesa Netguru, Wiktora Schmidta, portal pulshr.pl. I trudno się dziwić, bo Netguru to jedna z nielicznych firm nad Wisłą, która zdecydowała się rekrutować z otwartą przyłbicą: na witrynie firmy można sprawdzić zarobki na stanowiskach do obsadzenia.

Oferty pracy w Netguru
Netguru podaje wynagrodzenia w formule B2B, a więc zakładając, że przyszli współpracownicy będą wystawiać faktury. I tak „Devops Engineer” ma szansę zarabiać od 4500 do 8500 zł; specjalista ds. SEO od 5750 do 7500 zł; specjalista ds. rekrutacji od 5750 do 6500 zł; React Developer – 6500 do 15 000 zł; Senior Quality Assurance Specialist – 9000 zł; Senior Ruby on Rails Developer – 10 500-15 000 zł; project manager – od 6875 do 8750 zł (wszystkie kwoty netto, bez VAT). A to zaledwie początek listy, oferty „promowane”, jak podkreśla na swoich stronach firma.


– Pracujemy też nad tzw. „total reward system”. Wiemy, że najlepszych ludzi nie da się przyciągnąć i zatrzymać wyłącznie gotówką – podkreśla Schmidt. – Nasz strategiczny cel mamy prosty: chcemy być jednym z najlepszych pracodawców w regionie. Tylko wtedy możemy dostarczać najlepsze usługi i mieć w związku z tym świetną marżę i biznes – deklaruje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.