Polscy naukowcy stworzyli na bazie konopi lek dla chorych na raka. Efekt zaskoczył wszystkich

Polscy naukowcy na bazie konopi opracowali lek, który może pomóc w walce z chorobami nowotworowymi.
Polscy naukowcy na bazie konopi opracowali lek, który może pomóc w walce z chorobami nowotworowymi. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Poznańscy naukowcy, przy zachowaniu restrykcyjnych procedur farmaceutycznych, pracowali nad lekiem przeciwbólowym dla pacjentów z chorobą nowotworową. Okazuje się, że stworzony przez nich specyfik może również hamować rozwój nowotworu.

Jak informuje portal „epoznan.pl”, projekt badawczy rozpoczął się cztery lata temu. Podczas badań prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu opracowano technologię pozwalającą na pozyskiwanie z konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych środków wspomagających leczenie pacjentów z chorobą nowotworową.

Nie tylko uśmierza ból, ale i leczy
Podczas badań okazało się również, że poza działaniem przeciwbólowym, kannabinoidy mogą hamować rozwój, a nawet zwalczać komórki rakowe. – Udało się pozyskać ekstrakty i udało się opracować technologie formowania preparatu leczniczego z konopi. Preparatu, który może być docelowo podawany pacjentom – powiedział portalowi „epoznan.pl” Paweł Śledziński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jak podkreślają naukowcy połączenie wszystkich zawartych w nowym preparacie substancji może nieść dodatkowe korzyści dla pacjentów.

Na razie zespół badawczy stara się o pozyskanie środków na kontynuację badań, jak również szuka firmy farmaceutycznej, która będzie w stanie rozpocząć produkcję leku.

Jak powiedział dr Ryszard Słomski, istnieją już namacalne dowody na skuteczność preparatu w zwalczaniu komórek nowotworowych, dlatego dalsze badania będą się skupiały głównie na potencjale przeciwnowotworowym konopi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...