To, co dzieje się w polskich firmach, to wstyd. Jesteśmy w ogonie Europy

35 proc. pracowników w Polsce czuje się dyskryminowanych.
35 proc. pracowników w Polsce czuje się dyskryminowanych. Fot. 123rf.com
Ponad jedna trzecia pracowników polskich przedsiębiorstw twierdzi, że doświadczyła w pracy dyskryminacji. Pod tym względem jesteśmy w końcówce europejskiego rankingu – na 5. od końca pozycji.

35 proc. pracowników w Polsce doświadczyło dyskryminacji – przypomina portal pulshr.pl z okazji wypadającego dziś Zero Discrimination Day. Czujemy się dyskryminowani przede wszystkim ze względu na wiek oraz na płeć, ale w grę wchodzi też sporo innych czynników. Najkrócej mówiąc: los pracownika w Polsce jest nie do pozazdroszczenia.

Z badań firmy ADP wynika, że poziom niewłaściwych zachowań w pracy układa się rozmaicie w zależności od branży. Na rozmaite formy dyskryminacji najczęściej skarżą się pracownicy sektora kultury – problemów ma doświadczać nawet 54 proc. z nich. 37 proc. osób zatrudnionych w edukacji ma podobne odczucia, a na identycznym poziomie – co może zaskakiwać – kształtuje się w sektorze usług finansowych. O dziwo, poniżej średniej wypada gastronomia i turystyka (odpowiednio: 25 i 28 proc.).

Nieprzyjemności w miejscu pracy
Przyczyny są rozmaite, choć najczęściej skarżą się osoby po 55. roku życia – co czwarta z nich doświadczyła w pracy nieprzyjemności ze względu na wiek. Zjawisko jest jednak szersze i dotyka zarówno najstarszych, jak i najmłodszych pracowników (w wieku 16-24 lata).


– Nasze badania pokazują, że problem nie ogranicza się wyłącznie do branży rozrywki i mediów – komentuje wyniki badania, w kontekście akcji #metoo Magdalena Dacka z ADP Polska. – To oznacza, że należy wykonać większą pracę we wszystkich sektorach, aby upewnić się, że tego rodzaju uprzedzenia znajdą się poza schematem działania – kwituje.

Nie da się też ukryć, że w ostatnich latach zachodzą pod tym względem pozytywne zmiany. Eksperci wskazują tu przede wszystkim rolę mediów społecznościowych oraz zmianę mentalności – dziś 31 proc. ankietowanych podkreśla, że należy walczyć z nierównością w zakresie płac, a 26 proc. – że należy zgłaszać problemy na tym tle pracodawcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.