Gonimy Unię w żółwim tempie. Wśród bieda-regionów Europy jest niemal co trzeci region Polski

Województwo lubelskie plasuje się w gronie najbiedniejszych regionów Europy.
Województwo lubelskie plasuje się w gronie najbiedniejszych regionów Europy. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Eurostat ponownie policzył, gdzie w zjednoczonej Europie jest najbiedniej i jaki jest dystans takich miejsc do unijnej średniej. Smutny rekord tradycyjnie dzierży północno-zachodnia część Bułgarii, wciśnięty między Rumunię a Serbię i Kosowo region Severozapaden. Ale w tym niechlubnym rankingu są też polskie województwa.

Dwadzieścia najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej to przede wszystkim poszczególne jednostki administracyjne Bułgarii i Rumunii, które wciąż borykają się z kłopotami gospodarczymi i biedą. Pozornym zaskoczeniem może być druga – po Severozapaden – pozycja francuskiej wyspy Mayotte, jednak jest to „zamorskie terytorium” Francji, jeden z ostatnich skrawków niegdysiejszego kolonialnego imperium położony nieopodal Madagaskaru.

Najbiedniejsze regiony Europy
Wysoko w rankingu jest jeszcze kilka regionów węgierskich, ale od pozycji 16. do 21. znajdziemy niemal po kolei polską „ścianę wschodnią”: lubelskie (16. miejsce, z PKB per capita 13 700 euro), podkarpackie (18. miejsce, z PKB per capita 14 000 euro), podlaskie (19. miejsce, PKB per capita 14 100 euro), a także – warmińsko-mazurskie (20. miejsce, PKB per capita 14 200 euro) oraz świętokrzyskie (21. miejsce, PKB per capital 14 300 euro).

W polskich województwach są rozmaite tendencje: np. województwo lubelskie i warmińsko-mazurskie, choć są wysoko w rankingu, sporo nadrobiły w stosunku do unijnej średniej – około 2 punktów proc. w okresie 2011-2016. Za to w świętokrzyskim odnotowano 1-procentowy spadek, co oznacza, że przynajmniej statystycznie poziom życia w tym region nieco się obniżył. Dynamicznie podskoczyła w rankingu Eurostatu Wielkopolska – z 68 do 75 proc. Polskim biegunem bogactwa pozostaje województwo mazowieckie, które pod względem PKB przebija – za sprawą Warszawy – średnią do poziomu 109 proc.


Europejskimi biegunami bogactwa pozostają Londyn (611 proc. unijnej średniej), Luksemburg i Hamburg.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.