ZUS liczy zyski z ostatniej reformy. Ściąga teraz z płatników dodatkowe miliardy miesięcznie

Od początku 2018 roku płatnicy ZUS korzystają z e-składek. Dzięki wprowadzeniu e-składek na konta ZUS wpływa miesięcznie dodatkowe kilka miliardów złotych
Od początku 2018 roku płatnicy ZUS korzystają z e-składek. Dzięki wprowadzeniu e-składek na konta ZUS wpływa miesięcznie dodatkowe kilka miliardów złotych Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta
Od początku 2018 roku płatnicy ZUS korzystają z e-składek. Dzięki temu zamiast na 4-5 rachunków, przelewają pieniądze na jeden indywidualny rachunek. Okazało się, że reforma, poza uproszczeniem życia, miała jeszcze jeden skutek – kwoty, które wpływają na konto Zakładu znacznie się zwiększyły.

Do końca ubiegłego roku przedsiębiorcy musieli wpłacać pieniądze na kilka różnych kont bankowych. Oddzielne przelewy szły bowiem na fundusze: ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i emerytur pomostowych.

Teraz wystarczy jedna wpłata – od 1. stycznia każdy płatnik powinien mieć własne, indywidualne konto. I choć wiązały się z tym spore obawy –
w grudniu „Gazeta Wyborcza” pisała, że prawie 700 tys. właścicieli firm nie otrzymało listów z numerem bankowym
– pierwsze efekty okazały się nad wyraz pozytywne.

Ile zarobił ZUS na e-składce?
Zmniejszyła się bowiem liczba błędów popełnianych przez płatników w trakcie realizowania przelewów. W ubiegłym roku przedsiębiorcy mylili się w przypadku ponad 20 tys. przelewów miesięcznie – teraz – 40 przelewów. Błyskawicznie przełożyło się to na zyski Zakładu. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska powiedziała PAP-owi, że do końca lutego do Zakładu wpłynęło 40 mld zł, czyli o 4 mld więcej niż w 2017 roku. W styczniu procentowy wzrost wyniósł 11 proc., w lutym – 8 proc.


– To jest reforma, która z jednej strony optymalizuje cały proces poboru składek przez ZUS, a z drugiej porządkuje sytuację płatnika. Przede wszystkim prawie nie zdarzają się już błędne wpłaty, które wymagałyby później żmudnego wyjaśniania – powiedziała PAP-owi prof. Uścińska cytowana przez „Puls Biznesu”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.