Dostaną 350 tysięcy za powrót do Polski. Rusza nowa inicjatywa ministra Gowina

Jarosław Gowin uruchamia program, który ma ściągnąć do kraju polskich naukowców pracujących na uczelniach na całym świecie.
Jarosław Gowin uruchamia program, który ma ściągnąć do kraju polskich naukowców pracujących na uczelniach na całym świecie. Fot. Lukasz Antczak / Agencja Gazeta
Program Polskie Powroty ma zachęcić do powrotu do kraju i stać się szansą dla polskich uczelni i naukowców. Co ciekawe, nie dostaną oni jednak pieniędzy na prowadzenie badań. Inauguracji programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) dokonał w środę wicepremier i minister nauki, Jarosław Gowin.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, program ma zachęcać naszych badaczy do powrotu do Polski. Cel ten ma zostać osiągnięty dzięki stworzeniu dla nich konkurencyjnych warunków pracy. Ci, którzy zdecydują się na powrót do kraju, mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet 350 tys. brutto rocznie, jak również na środki, które umożliwią tworzenie własnych zespołów badawczych. Co ważne, z programu będą również wypłacane fundusze mające na celu pokrycie kosztów przeprowadzki naukowców do Polski.

- Jest to akcja, która jest wielką szansą dla polskich uczelni. Mogą pozyskać ze środków budżetowych znakomitych naukowców, ze świetnymi kontaktami międzynarodowymi. To jest też szansa dla tych polskich naukowców, którzy z różnych względów myślą o tym, żeby wrócić do swojego kraju, do swojej ojczyzny - mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej, która odbyła się na warszawskim Lotnisku Chopina.

Warunki pracy naukowców
Zdaniem Gowina program ma szansę przyciągnąć z powrotem do Polski naukowców niezależnie od ich wieku i obecnej sytuacji materialnej. Wicepremier chce, by program zapewnił im po powrocie jak najlepsze warunki umożliwiające pracę naukową w kraju. Dzięki programowi wszyscy wracający będą mieli szansę na kontynuowanie swojej pracy badawczej, a dodatkowo będą mogli kształcić kolejne pokolenia studentów.


Co ważne, jak zaznaczyła wicedyrektor NAWA dr Zofia Sawicka, program ten nie będzie finansował samych badań. Ma za to zapewnić naukowcom podstawowe wynagrodzenie, tak by sami mogli starać się o pozyskiwanie środków na swoją pracę naukową.

NAWA została utworzona 1 października 2017 roku. Głównym jej celem jest zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez ściągnięcie do Polski najwybitniejszych umysłów światowych i skłonienie do powrotu polskich naukowców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.