Zwyczajowo kursy wymiany walut podaje się w następujący sposób: w lewej kolumnie cena skupu, w prawej cena sprzedaży.
Zwyczajowo kursy wymiany walut podaje się w następujący sposób: w lewej kolumnie cena skupu, w prawej cena sprzedaży. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Reklama.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się sprawą prezentowania kursów walut przez kantory należące do sieci Interchange i Money Exchange Poland pod koniec 2016 r. Bezpośredni wpływ na wszczęcie postępowania miało zawiadomienie złożone przez Narodowy Bank Polski.
Nie tylko NBP miał wątpliwości w tej sprawie, skargi na sieci kantorów wpływały również bezpośrednio od klientów, którzy uważali, że sposób prezentowania kursów walut wprowadził ich w błąd.
Tabele kursów walut
Warto tu wyjaśnić na czym polegał zabieg stosowany przez Interchange i Money Exchange Poland. Tablice z kursami walut zawierają dwie podstawowe informacje o każdej walucie, którą możemy wymienić – kurs kupna i kurs sprzedaży. Przyjęło się, że ten pierwszy umieszcza się w lewej kolumnie, a drugi w prawej. Tymczasem kantory należące do wymienionych sieci zamieniły ze sobą obie kolumny.
W ten sposób klienci przyzwyczajeni do tradycyjnego sposobu podawania kursów myśleli, że trafili świetny kurs i wymienią walutę na złotówki po wyższym niż w innych kantorach kursie. Tymczasem okazywało się, że różnica w kursach w porównaniu z konkurencyjnymi kantorami sięgała nawet 30 proc. Przy wymianie 100 eur, konsument zamiast kwoty w granicach 400 zł, otrzymywał jedynie 300.
Jak informuje dziennik, UOKiK porównał ilość skarg wpływających do Interchange i Money Exchange Poland z ilością skarg wpływających do innych kantorów. Okazało się, że były w przypadku tych dwóch sieci skarg wpływało dużo więcej. Również o wiele więcej było w ich przypadku transakcji anulowanych na wniosek klientów.
Decyzja UOKiK i kara
W związku z tym UOKiK wydał decyzję, która zobowiązywała obydwie sieci do zmiany swoich praktyk i wprowadzenia tradycyjnego modelu tablic z kursami wymiany walut. Spółka Money Exchange dobrowolnie zmieniła swoje praktyki i uniknęła kary finansowej.
Natomiast na Interchange, które nie zastosowało się do wcześniejszych zaleceń, UOKiK nałożył ponad 1,2 mln zł kary. Przedsiębiorcy muszą opublikować decyzje Urzędu na swoich stronach internetowych. Nie są one prawomocne, obie spółki odwołały się do sądu.